Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı fırsatçıları ruhsatlarını alamadı!

Mera arazisine kaçak inşaat yaptırıp imar barışına başvuran fırsatçılar davalık oldu. Yapı kayıt belgesi için para dahi ödeyen fırsatçılar ruhsatlarını alamadı.


Türkiye’de bulunan 13 milyon ruhsatsız yapının kayıt altına alacak imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. İmar barışı uygulamasından mera alanında ev yapan vatandaşlarda yararlanmak istiyor. 61 Saat Gazetesi'nde yer alan habere göre; yapı kayıt belgesi almak için para bile ödeyen kaçak inşaat sahipleri mahkemelik oldu. 


İŞLERİ KEŞFE KALDI

Trabzon’un Tonya İlçesinde ki Kadıralak Yaylası'nda da aynı durum meydana geldi. Yaylada ev yapan vatandaşlar yapı kayıt belgesi almak için yasal süreçleri aşan fırsatçılar gerekli parayı da ödedi ancak ruhsatlarını alamadı. Davanın sonuçlanması için ise yaylada uzmanlarca keşif yapılacak. Ardından gerçekleşecek dava neticesinde davalık olan 50 dolayındaki vatandaşın yapıları için karar alınacak.


UZMAN NE DİYOR?

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan uzmanlar, “4342 Sayılı Mera Kanunun özel bir kanundur, dolayısıyla bu kanunun kapsamında olan alanlarda ki ruhsatlar geçersizdir. Tarım ve Orman Bakanlığımız bize meralarda ki ruhsatların geçersiz olduğuna dair yazı gönderdi bizde bu kararı belediyelere bildirdik. Meralarda ki evler kaçak stütasende ve yıkılmaları gerekiyor” dedi.