Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı fırsatçılarına drone denetimi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı'nı fırsata çevirmek isteyenler için önlemleri arttırıyor. İmar barışı fırsatçılarına drone denetimi geliyor..


Türkiye'deki 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıyı kayıt altına almayı amaçlayan İmar Barışı'nda yeni bir uygulamaya geçiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı'nı fırsata çevirmek isteyenler için önlemleri arttırıyor.


Hürriyet'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Bakanlık, kaçak yapılaşmanın artması üzerine, havadan denetimlere başlamak için rüzgâra dayanıklı, termal kameralarla çalışabileceği drone arayışına girdi. Kaçak yapılaşmanın önlenmesi çin denetim yöntemi arayan Bakanlık, Çin’in en büyük teknoloji firmalarından Dahua Teknoloji’yle işbirliği yapacak.


Bakanlık, Çinli firma Dahua Teknoloji’den teklif isterken firma yöneticileri ise bu hafta Ankara’ya gelerek bakanlık yetkilileriyle görüşme yapacak. Bakanlığın ilk etapta 3 adet drone ile projeye başlayacağı öğrenildi. Bakanlık ve firma teknik elemanları tarafından Ankara’da deneme uçuşları yapıldı. Görüşmeler ise hala devam ediyor.


İmar barışı fırsatçılarına drone denetimi!


Kaçak yapılaşmaya karşı drone


Çinli firmanın Türkiye’ye önerdiği X820 modeli saatte 54 kilometre rüzgâra karşı koyabilme kapasitesinde. 1500 metre yükselebilen model, 5 kilometrekarelik alanı tarayabiliyor. Optik zumla hedefe yakınlaşabilen drone, termal kameralarla ısıya duyarlı hale gelebiliyor. Bakanlık ise drone'ların özellikle Karadeniz’deki yaylalarda ve ormanlık alanlarda kullanılacağı açıkladı. Fırsatçıların önüne geçmek isteyen Bakanlık, kaçak yapılaşmaya karşı etkin bir mücadele hedefliyor.