Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı için son fırsat! Duyan bankaya koştu!

31 Aralık 2017 tarihinden önce mevzuata aykırı inşa edilen yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almanın önünü açan imar barışı uygulamasına başvurular 15 Haziran'da sona eriyor...


İmar barışı başvuruları 15 Haziran'da bitiyor. Fırsattan faydalanmak isteyenler, ödemelerini 30 Haziran’a kadar yapabilecek. İmar barışı uygulaması için bankalardan kredi temin edilebiliyor.


Son başvuru tarihi nedir? Başvuru tarihi yeniden uzar mı?

İmar Barışı uygulaması kapsamında başvurular 15 Haziran 2019’a kadar alınacak. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran 2019 olarak açıklandı. İmar Barışı uygulamasına 9 milyon 698 bin 238 vatandaş müracaat ederken, son verilere göre, kayıt belgesi bedeli olarak da 16 milyar 500 milyon TL ödeme yapıldı. İmar Barışı başvurularının devam ettiği 6 ay süresince kamu bankalarının vatandaşlara kredi desteği de devam ettirecek. 15 Haziran'ın başvuru için son tarih olması, düzenleme için yeni uzatma olmaması planlanıyor.


Başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?

İmar Barışı’na başvuru için emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında bedel alınıyor.

 

Nereye başvurulacak?

E-Devlet sistemiyle kayıt başvurusu yapılabilen uygulamada, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması için 31 Aralık 2017 yılından önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerine de başvurulabiliyor. Başvurular belediye, belediye birimleri, valilikler veya belirlenen kurumlara doğrudan, posta yoluyla yapılabiliyor.


Hangi belgeler isteniyor?

Yapı veya arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüzölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekiyor. Cep telefonu numarası, e-posta adresi, yapının adresi, tapusu, varsa ada ve parsel bilgileri, inşaat alanı, konut ve işyerleri alanları, konut ve işyeri sayısı, emlak vergi birim değeri, yapı sınıfı, imar mevzuatına aykırılığın türü, yapıyı gösteren fotoğraf isteniyor.


SMS'LE BİLDİRİM

Vatandaşlara, başvuru beyanında değişiklik yapabilmesi için 24 saat süre veriliyor. Verilen süre sona erdikten sonra cep telefonuna SMS ile banka hesap numarası gelen vatandaşa daha sonra yapı kayıt belgesi hazırlanıyor. Vatandaşlar kendilerine verilen barkod numarası ile e-devlet sitesi üzerinden yapı kayıt belgesini alabiliyor.