Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı ödemeleri alınmaya başlıyor!

İmar barışı başvurularında ödeme sistemi de hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar artık imar barışı başvurusunu yapanlar, ödemelerini tamamlayıp belgelerini alabilecek...


Türkiye'deki 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen imar barışı kapsamında ‘Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurular 12 günde 500 bini aştı. İmar barışı başvurularında ödeme sistemi de hizmet vermeye başladı. 


Gazete Vatan'da yer alan habere göre, artık imar barışı başvurusunu yapanlar, ödemelerini tamamlayıp belgelerini alabilecek.


İmar Barışı düzenlemesine başvurular e-devlet kapısından yapılabiliyor. Başvurularını tamamlayan kimseler ‘taahhuka bağlan’ sekmesi üzerinden ödemelerini görebilecekler. Şu anda Ziraat Bankası ödemeleri kabul etmeye başladı. Başvuru esnasında verilen ‘Başvuru numarası’ ile fatura öder gibi bedeli yatırılabilecek. Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödemeler de 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecek.


Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak. Arsa emlak değerini bilmeyenler bunu belediyelerden öğrenilebilecek. 

 

Yapıların maliyetini hesaplamak için de tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye 1.000 lira, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye 1.600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin lira, güneş enerjisi santrallerinde (GES) megavat başına 100 bin lira değer alınacak.