Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışına 15 günde 300 milyon TL yatırıldı!

8 Haziran'da başvuruların alınmaya başlandığı imar barışında başvuru sayısı her geçen gün artıyor. İmar barışına 15 günde 300 milyon TL yatırıldı..


8 Haziran'da başvuruların alınmaya başlandığı imar barışında başvuru sayısı her geçen gün artıyor. Başvuruların 2 milyonu geçtiği imar barışında ödemeler ise 21 Haziran'da başladı. 


İmar barışı olarak bilinen Yapı Kayıt Belgesi kapsamında devletin kasasına 15 günde 300 milyon lira girdi. Ödemesini yapanlar, belge almaya hak kazandı. İlk belgeler dün düzenlendi.


İSTANBUL'DAN YOĞUN İLGİ


Vatan Gazetesi'nden Meltem Kara'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan verilere göre en çok başvuru İstanbul'da yapıldı. Kaçak yapıların yoğun olduğu il için 366 bin başvuruyla 53.5 milyon liralık ödeme sisteme gerçekleşti.


İstanbul'u 186 bin başvuru ve 47.5 milyon liralık ödemeyle İzmir izledi. 81 il arasında 3. sırada yer alan Konya'daki ödemeler 8 milyon lirada kaldı. Bursa ise 13.8 milyon liralık ödemeyle 4. sıradaki yerini aldı.


50 MİLYAR LİRALIK KAYNAK


13 milyon konut için 40-50 milyar lira civarında gelir elde edilmesi planlanıyor. İmar barışından elde edilecek gelir, kentsel dönüşüme kaynak sağlayacak. Kaynakla belediyelere sıfır faizli kredi verilmesi bekleniyor.