Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışına kimler müracaat edebilir?

Mevzuata aykırı yapılara imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verilebiliyor. Peki, imar barışına kimler müracaat edebilir?


Mevzuata aykırı yapılara imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verilebiliyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce mevzuata aykırı yapılmış yapıların sahipleri başvuruda bulunarak bu belgeyi alabiliyor. 


İmar barışı başvuruları e-devletten alınıyor. Ayrıca, Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlar aracılığı ile de müracaatını yapabiliyor. Peki, imar barışına kimler müracaat edebilir?


İmar barışına, ruhsatsız yapı sahipler, iskanlı yapıdaki ruhsata aykırı bağımsız bölümün sahibi, bağımsız bölüm içinde aykırılık yapan kimseler imar barışına başvurabiliyor.


Ruhsatsız yapılan yapılar, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, ruhsata uygun olup iskan alamamış yapılar, iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapılar vb. yapıları kapsıyor.


Yapının tamamını ilgilendiren aykırılıklar: Yapının tamamının ruhsatsız biçimde yapılması,yapıkullanmaizin belgesi alınmamış olması, bina oturumölçülerinde büyüme, sığınak veya otoparkın yapılmaması gibi aykırılıklar, yapının tamamı için Yapı Kayıt Belgesi alınması gereken durumlara örnek olarak sıralanıyor.


Başvurular bir yapının tamamı için yapılabileceği gibi, yapıda yer alan tek bir bağımsız bölüm için de yapılabileceğinden; öncelikle bu iki durumdan hangisi için başvuru yapılacağını belirlenmesi gerekiyor. 


Yapının ruhsatı ve/veya yapı kullanma izni belgesi olup olmadığı; varsa bir bağımsız bölümde yada yapının ruhsatı ve eki projesine aykırı biçimde yapılan imalatlar; yapıya ait yapı kullanma izin belgesi varsa, projesine aykırı biçimde yapılan imalatların neler olduğu başvuru öncesinde belirlenerek; not edilmelidir.


Bir bağımsız bölümü ilgilendiren aykırılıklar, iskan alındıktan sonra Konutun ticari kullanıma ya da ticari kullanımın konuta dönüştürülmesi, bağımsız bölümlerin birleştirilmesi, balkon/teras kapatılması, ıslak hacimlerde yer değişikliği gibi aykırılıklar, bir bağımsız bölüm için Yapı Kayıt Belgesi alınması gereken durumlara örnek oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com