Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışında evler kayıt altına alındı!

Yaklaşık 13 milyon imar ve ruhsatsız yapıyı kayıt altına alacak imar barışı uygulamasında ilk adım tamamlandı. Uygulama kapsamında arsalar ve evler kayıt altına alındı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması için başlatılan imar barışı uygulaması kapsamında başvuru süreci devam ediyor. Yoğun talep üzerine imar barışı süresi 15 Haziran'a kadar uzatıldı. Yapı kayıt belgesi ödemeleri ise 30 Haziran'a kadar sürecek.


Türkiye'de yaklaşık 13 milyon imar ve ruhsatsız yapının kayıt altına alınmasını hedefleyen uygulama imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıları kayıt altına alacak. 


9 milyon 687 bin başvuru geldi

İmar barışı uygulamasına bu güne kadar 9 milyon 687 bin başvuru geldi. Uygulama kapsamında yaklaşık 27 milyar TL ise devletin kasasına girdi.  İmar barışı ile tüm Türkiye'de bulunan  tüm imarsız, imara aykırı, iskânsız, ruhsatsız, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinden yeterince faydalanmamış konut stokunun belirlenmesi hedefleniyor. 


İlk adım tamamlandı

Türkiye'nin imar ve mülkiyet sorununu çözecek uygulamada ilk aşama tamamlandı. Yaklaşık 10 milyon kişinin başvuru yaptığı imar barışında bütün arsalar ve evler kayıt altına alındı. İkinci adım olan tapu teslimlerinin 1 Nisan'dan itibaren başlaması planlanıyor. 


E-devlet kapısı üzerinde yapılacak başvuruda gereken bilgiler;

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)


DİKKAT

Müracat sırasında yapıya ilişkin bilgilerin doğru girilmesi gerekiyor. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut durumunu gösteren proje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle uyumlu olması şartı aranacak.