Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışında taksit yapılıyor mu?

İmar barışı kapsamında alınacak yapı kayıt belgesi bedeli yıl sonuna kadar ödenebiliyor. Peki, imar barışında taksit yapılıyor mu?


Ruhsatsız veya ruhsatına aykırı olarak 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar imar barışı ile kayıt altına alınıyor. Bu yapılar için imar barışına başvurularak yapı kayıt belgesi alınabiliyor.


Yapı kayıt belgesi alınan yapılara abonelikler bağlanabiliyor, para ve yıkım cezalarından vazgeçiliyor. Bu yapılarda işyeri ruhsatı alınabiliyor. Ayrıca kat maliklerinin onayının alınması halinde kat mülkiyeti de tesis edilebiliyor.


İmar barışı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılırken, ödemeler ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabiliyor.


Yapı kayıt belgesi bedeli ise; arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5, karma kullanımlı yapılarda; konut ve ticari olarak kullanılan alanlar ayrı ayrı ve arsa payları da dikkate alınarak belirlenen katsayı ile çarpılması suretiyle hesaplanıyor. 


Yapı Bedeli;

•Tarımsal Amaçlı Basit Binalar İçin: 200 TL/m2

•1-2 Katlı binalar ve basit sanayi yapıları için : 600 TL/m2

•3-7 Katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için : 1000 TL/m2

•8 ve daha yüksek katlı binalar için : 1600 TL/m2

•Lüks Binalar, Villa, Alışveriş Kompleksi, Hastane, Otel vb Yapılar: 2000 TL/m2

•Güneş Enerji Santralleri(GES): 100.000 TL/MW


Arsa Bedeli;

•Emlak Vergisi Kanunu’na Göre Belirlenen Emlak Vergi Değeri


İmar barışında taksit yapılıyor mu?


İmar barışında taksit yapılmıyor. Yapı kayıt belgesinde taksit taleplerine ilişkin açıklamalarda da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, ödemenin taksitli bir şekilde yapılamayacağını, zaten 31 Aralık 2018 tarihine kadar zamanın olduğunu belirtti.  

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com