Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışında tapuyu almayı unutmayın!

İmar barışı uygulaması iki önemli aşama bulunuyor. Vatandaşların başvurularını tamamlayıp Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra, tapularını da alması gerekiyor.


İmar barışı uygulaması kapsamında başvurular 15 Haziran’da, ödemeler 30 Haziran’da sona eriyor. Bu zamana kadar imar barışından 9 milyon 807 bin 70 kişi yararlanırken, elde edilen gelir ise 18 milyar 226 milyon liraya denk geliyor. 


Posta Gazetesi'nden Meltem Kara'nın haberine göre; vatandaşlar başvuru ve ödemeler yapılıyor ve Yapı Kayıt Belgesi çıkarıldıktan sonra sürecin tamamlandığı düşünüyor. Ancak Yapı Kayıt Belgesi almak tapu anlamına gelmiyor. Tapu için yeni bir süreç daha başlıyor.


İki aşamalı başvuru

Belge alabilmek için yapılan ilk etap başvurusunda metrekare, ada-parsel, inşaat alanı, emlak vergi değeri, imar mevzuatına aykırılık gibi bilgiler isteniyor. Bu bilgilerle başvuru ve ödeme yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi alabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonraki tapu sürecinde ise proje çizimleri, zemin tespit tutanağı gibi teknik bilgilerin yazılması, tapu için de yine bir ödeme yapılıyor.


Emlakçı bile var

Süreç kapsamında yetkililerden danışmanlıklardan da hizmet alınabiliyor.. Ancak yetkili mimarlık ve müteahhitlik ofislerinin dışında emlakçılar bile bu danışmanlık işini yapıyor. Sadece Yapı Kayıt Belgesi alıp tapu sürecini başlatmadan ortadan kaybolanlar da yer alıyor.

 

Yaklaşık 3 bin TL

Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için ilk etapta gerekli olmayan projeleri çizmek için 15 bin hatta 30 bin lira isteyen danışmanlar bile var. Ancak Yapı Kayıt Belgesi almak için süreci hayata geçiren firmalar daire başı 200-300 lira gibi bedellerle bu işlemi yapıyor. Tapu işlemleri de dahil edildiğinde hizmet bedeli daire başı yalnızca 2-3 bin lira oluyor.


Teminat alınmalı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından danışmanlardan destek alan vatandaşları dikkatli olması gerektiği konusunda uyaran yetkililer, şunları söyledi: “Bu danışmanların yanlış bilgilerle başvuru yapma ihtimali de var. Bu firmalardan doğru başvuru yapılacağına dair teminat alınmalı.”


Önce belge sonra tapu

Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, ,imar barışına başvuranların izlemesi gerektiği 12 adımı anlattı:


1. İmar Barışı’na e-Devlet üzerinden başvuru


2. Bina için tüm resmi incelemelerin yapılıp, başvuru kapsamının belirlenmesi


3. Binada teknik tespitlerin yapılması


4. Bakanlığa gereken bilgilerin beyan edilmesi


5. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin hesaplanıp, ödemenin yapılması


6. Bakanlık onaylı Yapı Kayıt Belgesi’nin çıkarılması


7. Resmi kurumlara İmar Barışı’ndan yararlandığınızın bildirilmesi


8. İskanlı tapu için bina projesinin hazırlanması


9. Bina zemin tespit tutanağının Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne onaylatılması, belediyeden ‘iskan olur’ yazısının alınması


10. İmar Barışı dosyasının tapuya teslim edilmesi


11. İskan tapu bedelinin hesaplanıp ödemenin yapılması


12. İskanlı yeni tapunun çıkarılması