Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışının alanı genişliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar barışının kapsamının genişleyeceğini ve Boğaziçi'nin uygulamaya dahil edileceğini doğruladı..


İmar barışının kapsamının genişletileceğini ve Boğaziçi'nin de uygulamaya dahil edileceği geçen hafta duyurulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar barışının kapsamının genişleyeceğine ilişkin doğrulama geldi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, Habertürk yayınına katılarak çalışmanın detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Buna göre, Beykoz ve Üsküdar'ın Boğaziçi ön görünümü sınırlarındaki bazı mahalleleri de, tıpkı Sarıyer'de olduğu gibi imar barışına dahil edilecek. Sarıyer'de ise imar barışının kapsamı genişleyecek. Gürgen, 1 Ocak 2018'den sonra yapılan kaçak binaların yıkımına başlandığını da sözlerine ekledi.


Yasa teklifi Ekim'de Meclis gündemine gelecek. 3 ilçenin Boğaziçi ön görünümü sınırlarında kalan, ancak Boğaz'ı doğrudan görmeyen bazı mahalleleri de devletle barışacak. 


İmar barışında başvuru yapılan bağımsız bölüm sayısı 4 milyon 650 bini, bina sayısı 1 milyonu aştı. Şu ana kadar elde edilen gelir ise 2.1 milyar lira.