Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar Barışı’nın suistimal edilmesine izin verilmiyor!

Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, İmar Barışı’nı suistimal edenlere izin vermiyor. Bu kapsamda Bodrum ve Muğla genelinde 6 bin binanın yapı kayıt belgesi iptal edildi, 846 yapı için yıkım kararı verildi...


Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla Bodrum'da ve Muğla genelinde İmar Barışı'nın suistimal edilmesine izin vermiyor. Sabah Gazetesi'nden Kenan Gürbüz'ün haberine göre; Bakan Kurum'un bölgede yaptığı ziyaret sonrasında Bakanlık ve Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin kaçak yapılaşmayla ilgili başlattığı mücadeleler sürüyor. Kaçak yapıyla mücadele kapsamında ekiplerin yaptığı denetimlerden sonra, Muğla'da yaklaşık 6 bin binanın yapı kayıt belgesinin iptal edildiği ortaya çıktı. Bodrum'da ise 136 yapı için yıkım kararı alındı ve yapıların yüzde 95'i yıkıldı. 


YIKIM BAŞLADI


Uydu fotoğrafları ve teknik ekiplerin kaçak yapıyla mücadelede Bodrum'da ilk aşamada 11'i otel ünitesinden oluşan toplam 19 projeye ilişkin denetimlerin ardından karasal alanda 475, denizel alanda ise 41 adet kıyı yapısına yönelik tutanak işlemi yapıldı. Ekiplerin Bodrum'da belediye ile yaptıkları çalışma sonrasında toplam 136 yapı için yıkım kararı verildi ve yıkım kararı alınan yapılardan yüzde 95'inin yıkım işlemi gerçekleştirildi. SABAH, Bodrum'daki kaçak yapıyla mücadele kapsamında yıkım kararı alınan yapıların yıkım işlemlerini görüntüledi.


846 YIKIM KARARI


Bodrum dışında Muğla'nın Marmaris, Datça ve Fethiye başta olmak üzere 12 ilçesinde yürütülen incelemelerde ise 2 bin 621 yapıda imar mevzuatına aykırılık tespit edildi ve mevzuata uygun olmayan yapıların yıkım işlemlerine yönelik idari süreç başladı. Bu yapılardan 846'sı için yıkım kararı çıktı.


SUİSTİMALE İZİN VERMEDİK


Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri tarafından şu bilgiler paylaşıldı: "Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'un ve Bakanlık bürokratlarının talimatları doğrultusunda Muğla ve İlçelerinde kaçak yapılaşmayla 24 saat kesintisiz mücadele ediyoruz. Bakanımızın destekleri sayesinde yeryüzü cenneti Muğla'da kaçak yapılaşmayla mücadeleye devam ediyoruz. Bodrum'da yıkım kararı alınan yapılar yüzde 95 oranında yıkıldı. Bu süreçte, vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı'nı suistimal edenlere müsaade etmedik."Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla Bodrum'da ve Muğla genelinde İmar Barışı'nı suistimal edilmesine izin vermiyor. Sabah Gazetesi'nden Kenan Gürbüz'ün haberine göre; Bakan Kurum'un bölgede yaptığı ziyaret sonrasında Bakanlık ve Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin kaçak yapılaşmayla ilgili başlattığı mücadeleler devam ediyor. Kaçak yapıyla mücadele kapsamında ekiplerin yaptığı denetimlerin ardından Muğla'da yaklaşık 6 bin binanın yapı kayıt belgesi iptal edildi. Bodrum'da 136 yapı için yıkım kararı alındı ve yapıların yüzde 95'inin yıkımı yapıldı.