Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar durum belgesi sorgulama!

İmar durum belgesi, bir arsanın yer aldığı bölgenin imar planında nasıl kullanılacağını gösteriyor. Peki, imar durum belgesi sorgulama nasıl yapılır?


İmar durum belgesi sorgulama!


Bir arsanın yer aldığı bölgenin imar planında nasıl kullanılacağını gösteren imar durum belgesinde teknik şartlarının ne olması gerektiği, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu gibi bilgilere yer veriliyor.


İmar durum belgeleri, imar planlarına bağlı olarak hazırlanıyor. Bilindiği üzere imar planına ilişkin ilçe belediye meclisi kararları büyükşehir belediye başkanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe giriyor. 


İmar durum belgesi de belediyeye yapılacak müracaatın ardından temin edilebiliyor.  İmar durum belgesinin geçerlilik süresi, herhangi bir plan tadilatı olmaması halinde 1 yıl oluyor. 


Eğer bir plan değişikliği yapıldıysa imar durumu belgesinin de bir hükmü kalmıyor. Belgenin yeniden alınması gerekiyor. Peki imar durum belgesi nasıl sorgulanır?


İmar durum belgesi sorgulama:

İmar durum belgesi belediyeye gidilerek sorgulanabildiği gibi internet üzerinden de sorgulanabiliyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3194 Sayılı Kanunun 8.maddesine göre ilan edilen imar planları da İBB'nin web sayfasında açıklanıyor. 


Sorgulama kriterleri:

İlçesi :

Mahallesi :

Plan Türü :

Plan Ölçeği :

İlana Çıkış Tarihi :

İlan Bitiş Tarihi :


Sorgulamar, taşınmazın bağlı olduğu belediyenin resmi web sayfasından da yapılabiliyor. Ayrıca imar planı sorgulama için, taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye gidip müracaat edilebiliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com