Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar durumu belgesi harcı 2018!

İmar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini gösteren imar durumu belgesi alınırken belli bedellerde harç ödemesi yapılıyor. Peki, imar durumu belgesi harcı 2018 ne kadar?


Bir arsa üzerinde yapılacak inşaat için mimari proje hazırlamadan önce imar durumu belgesinin alınması ve burada belirtilen esaslar doğrultusunda projenin hazırlanması gerekiyor.


İmar durumu belgesi, İmar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenen belge oluyor. 


Bir arsaya ait imar durumu belgesini almak için ilgili belediyeye başvuruluyor. Belediyeye belge almak için teslim edilecek evraklar arasında tapu (aslı), çap (aslı), vekil varsa vekaletname gerekiyor.   


İmar durum belgesinin geçerlilik süresi, herhangi bir plan tadilatı olmaması halinde 1 yıl olup, son 1 yıl içinde imar durum belgesine binaen yapı ruhsatı verilmemesi halinde, yeniden imar durum belgesi alınıyor. 


İmar durumu belgesi alınırken harç ödemesi de yapılıyor. Peki, imar durumu belgesi harcı 2018 ne kadar oldu?


İmar durumu belgesi harcı 2018


İmar Durumu Belge Ücreti 

(İlk müracatta her bir belge için)


1. 0-1000 metrekare arası adet 55 TL

2. 1000 metrekareden büyükse adet 80 TL2017'de bu harçlar 0-1000 metrekare arası adet için 50 TL ve 1000 metrekareden büyükse adet için 75 TL olarak tahsil ediliyordu. Buna göre belge başına 5'er TL zam gelmiş oldu.


 Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com