Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar durumu sorgulama işlemleri!

İmar durumu ilgili belediyeye giderek sorgulanabildiği gibi internet üzerinden de sorgulanabiliyor. İşte imar durumu sorgulama işlemleri..
Bilindiği üzere imar planına ilişkin ilçe belediye meclisi kararları büyükşehir belediye başkanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe giriyor. 


İmar planları yürürlüğe girmeden önce 1 aylık süre boyunca askıda kalıyor. Bu süre içerisinde ilgili vatandaşların imar planına itiraz etme hakkı bulunuyor. 


İmar planlarına yapılan itirazlar Belediye Meclisi tarafından incelenerek, on beş gün içinde karara bağlanıyor. Karara bağlanan durum, o parselin imar durumu oluyor.


İmar durum belgesinde imar parselinin kullanım şekli ve yapılması istenen yapının özellikleri; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiği, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu gibi bilgiler görülebiliyor.


İmar durumu sorgulama işlemleri


İmar durumu ilgili belediyeye giderek sorgulanabildiği gibi internet üzerinden de sorgulanabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3194 Sayılı Kanunun 8.maddesine göre ilan edilen imar planları da İBB'nin web sayfasında açıklanıyor. 


Sorgulama kriterleri:

İlçesi :

Mahallesi :

Plan Türü :

Plan Ölçeği :

İlana Çıkış Tarihi :

İlan Bitiş Tarihi :


Sorgulamalar, taşınmazın bağlı olduğu belediyenin resmi web sayfasından da yapılabiliyor. 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com