Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnanç Kabadayı

Batışehir projesini hayata geçiren Ege Yapı Group’un Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 1974 doğumlu İnanç Kabadayı, inşaatın genç patronlarından biridir.İnanç Kabadayı
Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı

İnanç Kabadayı kaç yılında doğdu? 


1974 yılında İstanbul'da doğan İnanç Kabadayı lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Yüksek öğrenimini 1996’da mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde gerçekleştiren Kabadayı, kariyerine Atlas İnşaat'ta proje müdürü ve koordinatör olarak başladı. İnanç Kabadayı de zaman patron oldu, hangi projeleri gerçekleştirdi?2000 yılında kendi şirketi Egeyapı Group'u kuran İnanç Kabadayı, şirketiyle Abdi İbrahim Merkez Ofisi, Jureyik Alışveriş Merkezi ve Rezidans, Valide Sultan Rezidans ve Restorasyonu, Orion Park Rezidans ve Konutları, Şifasuyu Konakları, Sev İlkokul Kampüsü, Dedeman Hotel Renovasyonu, Demsa Merkez Ofisi, Panorama Villaları, Nurol Villaları, İz Tetra projelerini tamamladı. Kabadayı,  şu an Shangri-La Hotel, İz Tower ve Avrupa'nın en büyük karma projesi olan Batışehir gibi projelere devam eden Egeyapı Group'un Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. İnanç Kabadayı, evli ve 2 çocuk babasıdır.   


İnanç Kabadayı, ilk olarak İstanbul Ataşehir'de 14 daire ve iki dükkandan oluşan bir apartman inşa etmiş. 2008 yılından sonra ise büyük ölçekli birçok projeye imza atmış. Bunlar arasında İstanbul Esenyurt'ta yapımı bu yıl tamamlanan ve 461 daire, 17 ofis ile 41 dükkandan oluşan Orion Park Rezidans ve İstanbul Sarıyer'deki Şifasuyu Konakları göze çarpıyor. İstanbul Kartal'da 2010'da yapımını tamamlanan 128 konutluk İz Tetra projeleri de Ege Yapı'nın gerçekleştirdiği projeler arasında.


Ege Yapı'nın son 10 yılda tamamladığı projelerin tutarı 600 milyon TL'yi buluyor. Şirketini 10 yılda 10 kat büyüten İnanç Kabadayı, şimdi kendilerini bir üst sınıfa yükselteceğine inandığı Batışehir projesine hazırlanıyor. Ege Yapı, İstanbul Bağcılar'da E-5 ve TEM otoyollarının kesiştiği bölgedeki bu arsayı Eylül 2010'da Emlak Konut GYO'dan hasılat paylaşımı yoluyla almıştı. Kabadayı, Batışehir tamamlandığında 15 bin kişinin yaşayacağının altını çiziyor.

İçerisinde 3 bin konut ve rezidans, bir şehir oteli, ofisler, eğitim kompleksi, açık alışveriş çarşısı, kulüp binası, açık ve kapalı yürüyüş-koşu-gezi-parkurları spor salonları ve 100 bin metrekare yeşil alan bulunacak olan Batışehir, dört etap olarak planlandı. Avrupa'nın en büyük karma projesi olarak nitelendirilen Batışehir, 2014 sonunda tamamlanacak.İnanç Kabadayı hangi konularda haber oldu?İnanç Kabadayı, 2. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi’nde konuştu! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 2. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi’nde konuşma yaptı...

2. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi / Farklılık Yaratan Projeler ve Gayrimenkul Sektörü İçin Önemi


“Sayın Bakanım,


Değerli katılımcılar,

Bu yıl ikincisi düzenlenen Gayrimenkulde Liderler Zirvesi’nde vakit ayırarak bizleri dinleyeceğiniz öncelikle teşekkür ederim.

Türkiye, son yıllarda yakaladığı hem siyasi hem de ekonomik istikrar ile her alanda büyüme kaydederek özellikle doğu – batı ekseninde dikkat çeken ve yatırımların merkezi haline gelen bir ülke olmuştur.

Bu süreç, hem yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi hem de içeride bizi geleceğe taşıyacak adımların atılmasıyla sürecektir.

Böylesi bir dönemde gayrimenkul sektörümüz de ivmeye kendini bırakarak hem mimari hem de fikir bazında gelişimine başlamış, bugün adeta bir çığ gibi her seferinde ekonomiye katma değer sağlayarak büyümesini sürdürmektedir.

Sektör olarak arkamıza aldığımız rüzgarla birlikte bugün Türkiye’nin dört bir yanında, dünyanın birçok yerinde gördüğümüz fark yaratan projeleri aratmayan yapılar görüyoruz.

Saygıdeğer konuklar,

Sektörümüze baktığımız zaman tüketici nezdinde arz – talep dengesi artık daha çevreci ya da daha akıllı veya bunların hepsini içinde barındıran karma yapılara doğru kaymaktadır. Sektörün birçok oyuncusu, projelerini tasarlarken yatırımcılara kulak vererek tercihlerini bu yönde yapmaktadırlar.

Bugün artık İstanbul gibi metropollerde adeta birer mahalle gibi yükselen karma projeler, tam da beklediğimiz gibi; içinde hayata dair birçok bileşeni barındıran ama aynı zaman çevreyi koruyan yapılardır.

Artık insanlar evlerinden çıkıp 2-3 dakika mesafedeki ofislerine varmak ve tüm gün trafik stresi yaşamadan işlerine odaklanmak istiyorlar.

Bugün, ister gıda isterse tekstil olsun, her türlü alışveriş için AVM’lere gidiyoruz. Ancak karma projeler, içinde barındırdığı alışveriş merkezleri ile hem zamandan tasarruf ettiriyorlar hem de ekonomik anlamda kazandırıyorlar.

Eğitim ihtiyacı da karma projelerdeki en önemli unsurlardan biri. Örnek vermek gerekirse EgeYapı Group olarak İstanbul Bağcılar’da inşa ettiğimiz Avrupa’nın En İyi Karma Kullanım Projesi ödüllü Batışehir Projesi’nde Doğa Koleji ile birlikte Eylül ayında eğitim – öğretim hayatına başlayacak olan bir eğitim kompleksi inşa ediyoruz.

Özellikle öğrencilerimizin sabah erken kalkmak zorunda kalmayacak olması, servis telaşı yaşayıp trafik çilesi çekmeyecekleri böylesi bir okul, aileler için büyük bir tercih sebebidir.

Bugün baktığımız zaman, sahillerimiz veya parklarımız ve hatta ana yollarımız bile sabahları ya da akşamları spor yapan insanlarla dolu. Uzun bir hayatın anahtarlarından olan spor, her birimiz için bir ihtiyaç.

Karma projeler, bu noktada da yatırımcılara kazandırıyor; yeşil alanıyla, spor merkezleriyle veya parklarıyla artık daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açıyorlar.

Değerli katılımcılar,

EgeYapı Group olarak inanıyoruz ki sektörün gelişimi önemli ancak ülkemizin çıkarlarını azami derecede gözetmemiz daha da önemli.

Her şeyiyle bir enerji ithalatçısı olan ülkemizde son dönemde özellikle primer enerji kaynaklarına yönelik arama çalışmalarına hız verilmiş olsa da bugün inşa her şeyiyle çevreyi koruyan, yalıtımı yapılmış ve sera gazı emisyonu açısından maksimum tasarruf eden yapılar olmalı.

Bu sayede, ülkemizin sahip olduğu cari açıkta en büyük paya sahip enerji ithalatı seviyesinin düşmesine katkı sağlayabilir, ekonomimize katkıda bulunabiliriz.

İnanıyoruz ki geçtiğimiz yıl başlatılan ve gelecek 20 yıllık süreçte adeta ülkemizi baştan aşağı inşa edecek olan Kentsel Dönüşüm Projesi, hem çevreyi gözeten projelerin hayat bulmasına imkân sağlayacak hem de bir deprem ülkesi olan Türkiye’nin çarpık kentleşmeden kurtularak geleceğe yelken açmasına yardımcı olacaktır.

Burada önemli olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilk iki yılında halkımızı bilinçlendirebilmek ve bu projenin bir fırsattan öte geleceğimizi yapılandırabilmek için önemli olduğunu anlatabilmek.

Saygıdeğer konuklar,

Bugün, özellikle değişen arz – talep dengesi doğrultusunda hayat bulan yapıların, atıl halde kalmaması ve stok olarak haneye işlenmemesi için hükümetimizin sektöre kulak vererek attığı bir adım vardır; Mütekabiliyet Yasası…

Adeta yabancı yatırımcıların göz bebeği olan ülkemiz, bu yasa ile ekonomik anlamda ciddi bir döviz girdisine zemin hazırlayacaktır.

Zira, yasanın kabulünün ardından bugüne kadar da binden fazla dairenin yabancılara satışı, tüm bu beklentileri doğrular niteliktedir.

Mütekabiliyet Yasası sayesinde farkını ortaya koyan projeler, birer milli servet olarak atıl kalamayacak, iç talebe oranla dış talep yardımıyla peyderpey hayata geçeceklerdir.

Değerli katılımcılar,

Ekonomimizin adeta lokomotifi konumundaki sektörümüz, bir zamanlar Avrupa’da ya da dünyanın birçok noktasında gezip gördüğümüz gibi farklı ve teknik açıdan akılları zorlayacak projelere imza atmaktadır.

O günlerden bugüne kadar gelen süreçte hem ekonomik hem de teknik anlamda kendini geliştiren sektörümüz, her anlamda farkını ortaya koyan projeleriyle ülkemizi inşa etmekte, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir Türkiye’nin zeminini hazırlamaktadır.

İnanıyorum ki 100’üncü yılından büyük hedefleri olan Türkiye, 2023 yılına her alanda arzuladığı güçle girecek.

O güne kadar da başta EgeYapı Group olarak sektörümüzdeki tüm oyuncuların, her gün üzerine bir kat daha fazlasını ekleyerek ülkemizin geleceğini inşa edeceğimize inancım sonsuz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim…”


İnanç Kabadayı: Mütekabiliyetle Türkiye'nin önü açılır! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, mütekabiliyet yasası ile birlikte Türkiye'nin önünün açılacağını belirtti...


Mütekabiliyet yasasının bugüne kadar konut satın alamayan yabancılara avantaj sağlayacağını söyleyen Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, mütekabiliyetin Türkiye'nin önünü açacağını belirtti. Yasanın sektör için önemli bir adım  olduğunu söyleyen Kabadayı, yabancıların taleplerinin de eklenmesiyle gayrimenkul sektörünün ciddi oranda büyüyeceğini söyledi.


Pega Kartal, Ege Yapı'ya 150 milyon TL kazandıracak! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Pega Kartal projelerini cuma günü resmi olarak satışa çıkaracaklarını belirten Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 150 milyon TL satış hasılatı beklediklerini söyledi...


Kartal'da Ege Yapı Group ve Suudi Arabistanlı Al-Qeman ortaklığında hayata geçirilen Pega Kartal projesinin lansman toplantısında konuşan Ege Yapı Goup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, projeyi 23 Mart Cuma günü itibariyle resmi satışa çıkaracaklarını söyledi. 


80 milyon TL'lik yatırım


Projenin yatırım değerinin 80 milyon TL olduğunu belirten Kabadayı, 150 milyon TL satış hasılatı öngördüklerini ifade etti. 


600 kişi sırada


Şu ana kadar 600 civarında ön talep topladıklarını açıklayan Kabadayı, " Bugüne kadar İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında birçok projeye imza attık. Halihazırda 1 milyon 200 metrekare projemiz var. Pega Kartal ise   Kartal'daki dördüncü projemiz. Bölgeye inanıyoruz. Kartal'ın 5-10 yıllık süreçte Anadolu Yakası'nın yeni yaşam ve alışveriş merkezi olacağı öngörüyoruz. Kartal'a yatırım yapan kazanır" dedi.


Araplarla yola devam


Proje ortakları Suudi Arabistanlı Al-Qeman ile yeni çalışmalarının da olacaklarını açıklayan Kabadayı, "Al-Qeman ile yeni 2 proje üzerinde çalışıyoruz. Toplam 200 bin metrekare alan üzerinde inşa edeceğimiz projenin her ikisi de İstanbul'da yer alacak. Karma bir proje olacak" dedi.


İlk 40 daireye özel fiyat


Pega Kartal projesinde lansmana özel ilk 40 daire için indirim yaptıklarını belirten Kabadayı, bu 40 daireyi projenin gerçek değerinin yüzde 20 altında satışa sunduklarını söyledi. 


Kartal'daki "büyük"eksikliği giderdik


Tüketiciden gelen talepler doğrultusunda Pega Kartal projesinde büyük metrekareli dairelere de yer verdiklerini ifade eden Kabadayı, "Araştırmalar sonucunda Kartal'da büyük metrekareli evlere ihtiyaç olduğunu gördük. Tüketicilerden gelen talep doğrulsunda projemizde 1+1 ve 2+1 dairelerin yanı sıra büyük metrekareli 3+1 ve 4+1 daierelere de yer verdik. Biz ailelerin yaşayabileceği bir rezidans yaratmaya çalıştık. Projeye nihayi tüketici ve yatırımcı için büyük fırsatlar barındırıyor" şeklinde konuştu. 


Metrekaresi 2 bin 977 TL


Pega Kartal projesi deniz manzaralı 200 rezidans, 28 home-office ve 11 mağazadan oluşuyor. Projede 1+1'den 4+1'e kadar farklı daire seçenekleri yer alıyor. Metrekare birim fiyatının 2 bin 977 TL'den başlangıç gösterdiği projede, 1+1 daireler 212 bin TL ile 243 bin TL arasında, 2+1 daireler 414 bin TL ile 503 bin TL arasında, 3+1 daireler 515 bin TL ile 698 bin TL arasında, 4+1 daireler ise 845 bin TL ile 882 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. 


Home-ofisler 273 bin TL'den başlıyor


Projede yer alan 28 adet home ofislerin büyüklüğü 72 metrekare ile 128 metrekare arasında değişiyor. İstenirse tam katta 702 metrekare ofis oluşturulabiliyor. Home-ofislerde metrekare fiyatı 3 bin 200 TL ile 3 bin 300 TL arasında değişiyor. Fiyatlar 273 bin TL'den başlıyor. 


5 yıldızlı otel konforu


Başarılı mimar Bünyamin Derman tarafından tasarlanan Pega Kartal'da açık yüzme havuzu, fitness sağlık merkezi, buhar odası, sauna, 7/24 her konuda faydalanabileceğiniz concierge hizmetleri, Türk hamamı, çocuk oyun alanları, spor sahaları ve lobby lounge bulunuyor.