Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnciraltı - Balçova - İzmir

İnciraltı’nda EXPO 2020 kapsamında 300 bin metrekarelik alışveriş merkezi ve ticaret alanı yapılacağı açıklandı. İnciraltı, sit alanı olarak kabul edilmişti.
İnciraltı - Balçova - İzmirİnciraltı nerededir?


İnciraltı; İzmir’de Balçova sınırları içindedir. İlçenin kuzeyinde Ege Denizi, batısında Bahçelerarası Mahallesi, doğusunda Sahilevleri ve Narlıdere, güneyinde ise Balçova ilçe merkezi yer alır.İnciraltı - Balçova - İzmir


İnciraltı’nın özellikleri nedir?


Terkedilen İnciraltı, İzmir’in gelişmesi ile yeniden yerleşim alanı olmaya başladı. Çevre düzenlemesi yapılmış ağaçlık bir bölge olan İnciraltı, sit alanı olduğu için imara izin verilmemektedir. 


Bölge hafta sonu oldukça kalabalık olur. Bölgede yer alan Crowne Plaza, deniz kenarında olup civarında Özdilek AVM, kafeler, restoranlar, Öğrenci Yurdu ve denizin içinde müze olarak kullanılan askeri bir gemi (TCG Ege) ile denizaltı (TCG Piri Reis) vardır. İnciraltı Deniz Müzesi olarak bilinir. İnciraltı semtinin en işlek bölgesi bu bölgedir.İnciraltı - Balçova - İzmir


İnciraltı’nda yer alan yapılar hangileridir?


Sit alanı olduğu için imar izni verilmeyen İnciraltı bölgesinde sayılı yapılar vardır. Bunlar:  Atatürk Öğrenci Yurdu, Crowne Plaza, Özdilek AVM, Balçova İlçe Emniyet Müdürlüğü Crowne Plaza, Özdilek AVM, Üçkuyular Feribot İskelesi,  Agora AVM, Palmiye AVM, Migros AVM, Koçtaş AVM, Egepark ve Balçova Kipa AVM,  Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Hastanesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi.


İnciraltı’nda AVM’ler ne durumda?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 650 hektarlık İnciraltı bölgesi için hazırladığı imar planında, 300 bin metrekarelik alışveriş merkezi ve ticaret alanı bulunduğu ortaya çıktı. 


Kentin EXPO 2020 adaylığının bu talana kılıf olarak kullanıldığını vurgulayan meslek odaları, yağmayı davalarla engellemeye çalışıyor. 


Sit alanı kabul edilen İnciraltı’na imar izni verilmemekte fakat AVM saldırısına uğramaktadır. Doğuş Grubu’nun, İnciraltı’nın hemen yanı başındaki Üçkuyular’da yapmak istediği AVM için de 100 bin metrekarelik alanda arsa topladığı bilinmektedir. 


Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Bu filmde kent ormanı yok edilirken, flamingoların yaşam alanı olan lagün gösteri alanına dönüştürülüyor. İzmir kenti aldatılıyor. AKP, kent içi yeşil alanları, korunması gereken yerler olarak değil, potansiyel yapı alanları olarak görüyor. Neoliberal zihniyetin en büyük hedefi, kentlilerin özgürce kullanabilecekleri yeşil alanlar ve diğer kamusal alanları, mimarlık ve planlama enstrümanlarını kullanarak ticari kimliğe büründürmek, kentlilerin özgürlüklerini elinden almak ve tüketim döngüsünü yeniden kurmaktır.


Çevre ve Şehircilik Bakanı, İnciraltı imar sorunu ile ilgili neler söyledi?


Çevre ve Şehircilik Bakanı, İzmir İnciraltı’nda yaşanan imar sorunu ile ilgili u açıklamalarda bulundu:

Bunların hem imar uygulamasını hem de ruhsatlarını verecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. O yüzden projenin daha rantabl olabilmesi, İzmir'in marka değerinin daha çok artırılması için neler gerekir, uygulamacı olarak onları teknik arkadaşlarla genel sekreter yardımcıları, plancılarla beraber bize izah ettiler. O doğrultuda zaten planların itiraz süresi var, onları değerlendirdik.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakanlığımızın ortak aklıyla planlara son şeklini verip, kısa sürede İzmir İnciraltı'nda sağlığı öne çıkaran bir kültür merkezi, turizm merkezi yaratmaya yönelik çalışmamızın en önemli adımını da bugün atmış olduk. Sayın Başkan'a teşekkür ediyorum.

EXPO 2020 kapsamında bu yapılıyor. Hükümetimiz buna ciddi önem vermektedir. Haziran'da çıkan kanun, hükümetimizin buraya ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Orada doğal sit olma özelliği dikkate alınarak planlama yapılmıştır.


İnciraltı’na nasıl gidilir?


Adnan Menderes Hava Limanı'na 15 dakika uzaklıkta olan İnciraltı'na deniz yoluyla ulaşmak isterseniz Üçkuyular ile Bostanlı arasında çalışan arabalı Vapur ve Deniz otobüslerini de tercih edebilirsiniz.