Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Indesit Company

Vittorio Merloni tarafından 1975 yılında İtalya’da kurulan, Türkiye pazarına 1995’te giren beyaz eşya firmasıdır.


Indesit Company

Indesit Company


Indesit Company nasıl kuruldu?


Indesit Company, 1975 yılında  Vittorio Merloni  tarafından kuruldu. Avrupa’nın en büyük ikinci beyaz eşya üreticisi olan şirketin hisse senetleri, 1987’den bu yana Milano’da işlem görüyor. Indesit Company İtalya, Polonya, İngiltere, Rusya ve Türkiye’deki 8 sanayi bölgesinde 16 bin çalışanıyla hizmet veriyor. Grubun ana markalarını Indesit, Hotpoint ve Scholtes oluşturuyor.  


Indesit Company firmasının sahip olduğu sertifikalar hangileridir?


Firma, İtalya, İngiltere, Rusya, Polonya ve Türkiye’nin yer aldığı Avrupa bölgesindeki üretim tesisleri ile OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri’nin 18001 standartlarına uygunluğunu belgeleyen SGS sertifikasına sahip oldu.


2008 yılında “Sağlık ve Güvenlik” departmanı kuran Indesit Company, tıbbi check-up’lar, kişisel güvenlik donanımı, sağlık ve güvenlik eğitimi ile birlikte OHAS İş Güvenliği sertifikasını da almaya hak kazandı.


Indesit Company

Indesit Company mutfak serisi

Indesit Company yeni konutlara nasıl girdi?


İnşaat sektörü geliştikçe, arazilere imar planları çıkınca markalı konut projeleri artmaya başladı. Bu artış, ev mobilyaları, banyo mobilyaları, mutfak mobilyaları gibi iç dekorasyon, mimari konularda da gelişmelere sebep oldu. Birçok markalı konut projesi üreten firma, mutfakları ankastre beyaz eşyası ile teslim ederken, kullandıkları marka ise Indesit Company firmasına ait olan Indesit, Hotpoint ve Scholtes oldu. Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, kurutma makineleri, buzdolapları, dondurucular, fırınlar, ankastre ocaklar, ankastre fırınlar ve davlumbazlardan oluşan ürün gamına sahip Indesit Company; Ünlü İtalyan tasarımcı Giugiaro tarafından tasarlanan Prime serisini satışa sundu.


Indesit, Türkiye pazarına ne zaman girdi?


Manisa'daki 1.5 milyon adet üretim kapasiteli fabrikası ile 20 ülkeye ihracat yapan İtalyan İndesit, Türkiye'ye doğrudan yatırım yapan sayılı yabancı sermayelerden bir tanesi. Türkiye pazarına 1995 yılında giren şirket, bugüne kadar 150 milyon doları aşkın yatırıma imza attı. Manisa fabrikası ile 2 kez en iyi kalite ödülünü alan şirket, halen üretiminin yüzde 85'ini 29 ülkeye ihraç ediyor. 


Indesit Türkiye’nin şirkete katkısı ne oldu? 


Indesit Company Doğu Avrupa Ticari Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Michele Casamassima’ya göre; Doğu Avrupa bölgesinde sağlanan yüzde 8.2’lik büyümenin en az üçte birlik bölümü, Türkiye pazarındaki büyümeden kaynaklandı. Türkiye’de yer alan 14 üretim tesisi, 2011 yılında 13 milyonun üzerinde beyaz eşya üretti. 2011 yılında 90 milyon Euroluk yatırım yaparak ürün gamının yüzde 60’ını yenileyen Indesit Company, Türkiye’de 350 yeni ürün geliştirdi. 2016 yılına kadar Türkiye’de 1.000 adet mağaza açmayı hedefleyen Indesit Company firması, garanti süresi biten ürünlerine de ücretsiz bakım yapmaya başladı.