Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnkişaf alanı nedir?

Gelişme (inkişaf) alanı, Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında açıklanıyor. Peki, inkişaf alanı nedir? Bu alanlar ile ilgili alınan kararlar nelerdir?
Gelişme (inkişaf) alanı, Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında açıklanıyor. Yönetmelik gereğince gelişme (inkişaf) alanı, varsa üst ölçek plan kararlarına uygun olarak, imar planında kentin gelişmesine ayrılmış olan alan oluyor.


Gelişme alanları ile kentsel dönüşüm ve gelişim alanları hariç, yerleşme alanlarında yapı ruhsatı düzenlenebilmesi için yol, su, kanalizasyon, elektrik gibi teknik altyapı hizmetlerinin götürülmüş olması şarttır.


Gelişme alanlarında Sağlık Bakanlığınca aranan şartlar sağlanmak kaydıyla günübirlik sağlık hizmeti sunulan sağlık kabini, muayenehane, aile sağlığı merkezi, ağız ve diş sağlığı merkezi, diyaliz merkezi, acil servis içermeyen tıp merkezi, psikoteknik değerlendirme merkezi, üremeye yardımcı tedavi merkezi, fizik tedavi müessesesi, genetik hastalıklar tanı merkezi, evde bakım merkezi, işitme cihazı merkezi, ısmarlama protez ve ortez merkezi ve lokanta, pastane gibi konut dışı hizmetler verilemiyor.


Gelişme alanlarında İlgili idare meclisince yol boyu ticaret olarak teşekkül ettiği karar altına alınan konut kullanımına ayrılan parsellerde özel sağlık tesisi, özel eğitim tesisi yapılamıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com