Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat gürültü cezaları 2016!

Şantiye alanlarından çevreye yayılan gürültü seviyesi ve gürültü kurallarına uymayanlara Çevre Kanunu gereğince belli tutarlarda ceza kesiliyor. Peki, inşaat gürültü cezaları 2016 ne kadar?


İnşaat gürültü cezaları 2016!


Şantiye alanlarından çevreye yayılan gürültü seviyesi ve gürültünün önlenmesi hususu ile ilgili kriterler, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında yer alıyor.


Şantiye alanlarından çevreye yayılan gürültü seviyesi ve gürültü kurallarına uymayanlara Çevre Kanunu gereğince belli tutarlarda ceza kesiliyor. Peki, inşaat gürültü cezaları 2016 ne kadar? 


Şantiye gürültü cezası 2016:

Kanunda 12 bin TL olarak belirlenen bu ceza miktarı 2016 yılı için 24 bin 546 TL oldu.


Şantiye alanlarından çevreye yayılan gürültü seviyesi ve gürültünün önlenmesine ilişkin kriterler;

    

a) Şantiye alanındaki faaliyet türlerinden çevreye yayılan gürültü seviyesi Ek-VII’de yer alan Tablo-5’te verilen sınır değerleri aşamaz.

    

b) Konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde gerçekleştirilen şantiye faaliyetleri gündüz zaman dilimi dışında akşam ve gece zaman dilimlerinde sürdürülemez. 


 c) Haftasonu ve resmî tatil günlerinde gerçekleştirilecek şantiye faaliyetlerine, konut bölgeleri ve yakın çevresinden gelen şikayetlerin yoğunluğu dikkate alınarak, İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile yasaklama getirilebilir.


ç) Kamu yararı gerektiren baraj, köprü, tünel, otoyol, şehir içi anayol, toplu konut gibi projelerin inşaat faaliyetleri ile şehir içinde gündüz trafiği engelleyecek inşaat faaliyetleri gündüz zaman diliminde çalışmamak koşuluyla Ek-VII’de yer alan Tablo-5’teki gündüz değerlerinden akşam için 5 dBA, gece için 10 dBA çıkartılarak elde edilen sınır değerlerin sağlanması ve bu kapsamda alınacak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile sürdürülebilir.

 

d) Şantiye faaliyeti sonucu oluşabilecek darbe gürültüsü, LCmax gürültü göstergesi cinsinden 100 dBC’yi aşamaz.


e) Faaliyet sahibi tarafından şantiye alanında; inşaatın başlama, bitiş tarihleri ve çalışma periyotları ile büyükşehir belediyesi veya il/ilçe belediyesinden alınan izinlere ilişkin bilgiler inşaat alanında herkesin kolayca görebileceği bir tabelada gösterilir.


f) Tatil beldelerinde ve turistik alanlarda gerçekleştirilen tüm şantiye faaliyetleri büyükşehir belediyesi ve/veya il/ilçe belediyesinin kararı doğrultusunda hafta sonları veya bir kaç ay süre ile tamamen durdurulabilir.


Peki, şantiye çevresel gürültü esaslarına uymayanlar ne kadar şantiye gürültü cezası öder? 2016 yılında uygulanacak şantiye gürültü cezası 2016 ne kadar oldu?
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com