Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat İşçileri Sendika Girişimi

İnşaat işçileri tarafından kurulmak istenen sendika için oluşturulmuş gruptur. İnşaat İşçileri Sendika Girişimi, Fi Yapı’nın Kırıkkale şantiyesinde meydana geldiği iddia edilen saldırı olayıyla ilgili Ankara Güvenpark’ta yaptıkları basın açıklamasıyla sesini duyurmuştur.İnşaat İşçileri Sendika Girişimi

İnşaat İşçileri Sendika Girişimi...İnşaat İşçileri Sendika Girişimi niçin kuruldu?


Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesini civarında devam eden inşaatta Fi Yapı işçileri tarafından kurulan sendika girişimidir. 

Fi Yapı işçilerinden oluşan İnşaat İşçileri Sendika Girişimi, bir süredir maaşlarını alamadıklarını ve sigorta primlerinin düzenli olarak yatmadığını ileri sürmektedir. 


İnşaat İşçileri Sendika Girişimi, 22 Kasım 2013 Cuma günü saat 11:00'da Ankara Güvenpark’ta bir basın açıklaması yapmıştır.İnşaat İşçileri Sendika Girişimi ne diyor?


İnşaat İşçileri Sendika girişimi Ankara Güvenpark'ta Kırıkkale Fi Yapı santiyesinde gerçekleştiği iddia edilen  şçi kıyımına dair bir basın açıklaması yaptı. 


Basın metnini Kırıkkale Fi Yapı santiyesi mağdurlarından Alaattin Altundaş okudu:


Bizler 19 Eylül den bu yana Kırıkkale Fi Yapı şantiyesinde çalışan işçileriz. Çalıştığımız süre zarfında üstü açık barakalarda konaklamak zorunda bırakıldık. Yanı sıra aynı yemeği bir hafta boyunca yedirdiler bizlere. Bunlar da yetmezmiş gibi 22 gün boyunca malzeme gelecek bahanesiyle boşuna boşuna bekletildik şantiyede. Yatırdıklarını söyledikleri sigorta primlerimizi dahi yatırmadı Fi Yapı yetkilileri. 

2 ay boyunca yalnızca bir kez ödeme yapıldı bizlere o da yalnızca cep harçlığı mahiyetindeydi. Geçtiğimiz hafta haklarımızı talep etmek için şantiye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Bunun üzerine Fi Yapı yönetimi ve taşeron firma yetkilileri bizi görüşmeye çağırdılar. Görüşmede ertesi gün, yani 23 Eylül günü sabah saatlerinde ödememizi yapacaklarını ilettiler. Biz de sabırla bekledik. Ertesi sabah beni diğer işçi arkadaşlarımı temsilen görüşme için ofise çağırdılar. Ben de temkinli olmak için yanıma işçi arkadaşım Mehmet Arpacıyı da alarak ofise çıktım.
Burada muhatap olduğum kişi Taşeron firma olan Kayacanlar İnşaat'ın sahibi Yavuz KAYA'ydı. Bize elden 7500 TL ödeme yapıldı ve geri kalan alacağımıza mahsuben 17.500 TL’lik senet verildi. Bunun karşılığında da içerde hiçbir alacağımızın olmadığını belirten bir yazı imzalamamızı istediler. Biz de yatırılmayan sigorta primlerimizi ve boş bekletilerek mağdur edildiğimiz 22 günlük mesaimizin karşılığını istedik. Bunun üzerine ana avrat sövülerek üzerimize tekme tokat saldırıldı. O esnada hem şantiye güvenlik elemanları hem de İstanbul’dan bizim için getirilen Bodyguard üzerimize çullandı. Ofisten aşağıya işçi arkadaşlarımızın yanına nasıl indik bilemedik. Aşağıya indiğimizde de Şantiye Müdürü Tuncay KULAKSIZ yanımıza gelerek özel eğitimli köpeklerini üzerimize saldı ve şantiyeyi terketmemizi söyledi. Biz de bunun üzerine şantiyeyi eşyalarımızı alarak terkettik. Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi'ne giderek darp raporu aldık ve Jandarma Karakolu'nda şikayetçi olduk. 


Şikayet dilekçemizde olan biteni anlattık ve Fi Yapı güvenlik kameralarından bütün görüntüleri alabileceklerini ifade ettik. 


Sigorta primlerimiz yatırılmadığı için SGK’nın ilgili birimlerine şikayette bulunduk ve SGK’dan denetime gelindi ancak ilginç olan yalnızca işverenle muhatap oldular.


Biz inşaat işçilerinin kaza denilen iş cinayetlerinde birinci sırada olmamız yetmezmiş gibi, bir de ücretlerimiz gasp edilmektedir. Emeğimizin karşılığını alabilmek için dayak yiyip aşağılanıyoruz. Ama bu saldırıyı gerçekleştirenler bilmelilerdir ki, bunun hesabını vereceklerdir. Buradan Fi Yapı nezdinde bütün işçi düşmanı patronlara ve onları palazlandıran siyasal iktidara sesleniyoruz: Bu acımasız sömürü ve şiddet politikalarına derhal son verin! İşçinin kazanılmış haklarını biz işçilere teslim edin! Kayıtsız çalıştırılmayı doğru düzgün denetleyin. Kayıtsız Çocuk İşçi çalıştırmanın derhal önüne geçin. Gerek inşaat sektöründe gerekse diğer sektörlerde işçi ölümlerine yol açan, işçileri güvencesizliğe ve geleceksizliğe mahkum eden taşeron sisteminden derhal vazgeçin! İş kazalarının önüne geçmek için gerekli tedbirleri derhal alın ve denetleyin!


Bizler diyoruz ki: “Dünyayı biz inşa ediyoruz ama altında kalan hep bizler oluyoruz!", “Artık Yeter!”


Buradan direnişte olan Hacettepe sağlık işçilerini ve Beltaş işçilerinin direnişlerini bütün direncimizle ve sınıf ruhumuzla selamlıyoruz. Onlar direnişlerini kazanana kadar yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyoruz.


Bizler yılllardan beri tozun toprağın içinde nasırlı elleriyle ekmeğini kazanmaya çalışan inşaat işçileri olarak “İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi” adı altında bir araya geliyoruz ve örgütleniyoruz. Bütün meslek arkadaşlarımızı birlikte kendi nasırlı ellerimizle kuracağımız “İnşaat İşçileri Sendikası” çatısı altında birlikte olmaya davet ediyoruz.


Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı görevini yerine getirmeye davet ediyoruz. Yatırılmayan sigorta primlerimizin derhal bize ödenmesini ve kayıtsız işçi çalıştıran Fi Yapı yetkililerinin cezalandırımasını istiyoruz. 


Çünkü biliyoruz ki örgütlenirsek karşımızda hiçbir kuvvet duramaz!


Ayrıca buradan biz inşaat işçierinin her zaman yanında ve arkasında duran kadın arkadaşlarımızın 25 Kasım'ın anlamı dahilinde eşlerimizin, kızlarımızın, annelerimizin ve bilcüme kadınlarımızın onuru mücadelelerini yürekten destekliyor ve kutluyoruz!


Basın metninin ardından eyleme son verildi.


Adana İnşaat İşçileri Sendika Girişimi, eyleme nasıl destek verdi?


Adana İnşaat İşçileri Sendika Girişimi yaptığı yazılı basın açıklamasıyla; Kırıkkale'de Fi Yapı'nın toplu konut inşaatında çalışan 15 inşaat işçisine yönelik saldırısını kınadı. 3 aylık ücretlerini alamayan işçiler, taleplerini bir basın toplantısıyla açıklamışlardı. Alacaklarının ödenmesini bekleyen işçiler, Fi Yapı İnşaat Şirketi'nin görevlileri köpekli saldırısına uğramışlardı. 2 işçi bu saldırı sonucu ağır yaralanıp hastaneye kaldırıldı. Girişimin yaptığı açıklamada; "Bu yaşananları kınıyor tekrar yaşanmaması için tüm inşaat işçilerini bu zorba düzene karşı mücadele etmeye çağırıyoruz" denildi.Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları