Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat sektöründe 'vergi'ye 6 ay erteleme!

Vergi ertelemesinden faydalanacak sektörler açıklandı. İnşaat sektöründe olan milyonlarca kişi de bu ertelemeden faydalanabilecek...


Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında açıklanan 6 ay vergi ertelemesinden faydalanacak 16 sektör açıklandı. Ayrıca terzi, manav, avukat gibi 1.9 milyon gelir vergisi mükellefi de vergi ertelenmesinden yararlanabilecek. Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vergi ertelemesiyle ilgili bir tebliğ hazırlandığını belirterek, “Tebliğle mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik. Nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz. Bu aylarda verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz” dedi. Bu kapsamda ödemeler Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftasında gerçekleştirilebilecek. 


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, İçişleri Bakanlığı'nca alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri geçici süre ile durdurulan hamam, yüzme havuzu, kaplıca, spor, oyun ve düğün salonu, berber ve kuaför gibi işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler de mücbir sebep kararlarından yararlanabilecek. Ayrıca çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, eczacı, doktor, dişçi, yazılımcı, veteriner, fizyoterapist, sanatçı gibi mükellefler de dahil olmak üzere bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutanlar ile serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefi olan yaklaşık 1.9 milyon mükellef de mücbir sebep hali kapsamında bulunuyor.


DEMİR ÇELİK VE METAL SANAYİSİ


Demir veya çelik granül ve demir tozu üretilmesi, çelikten/demirden yapılmış tüp, boru, içi boş profiller ve ilgili bağlantı parçalarının imalatı (sıcak çekilmiş veya sıcak haddelenmiş), çelik barların ve içi dolu profillerin soğuk çekme yöntemiyle imalatı, açık profillerin, nervürlü levhaların ve sandviç panellerin soğuk şekillendirme veya katlama yöntemiyle imalatı, çelik tellerin soğuk çekme yöntemiyle imalatı, alüminyum folyo imalatı (alaşımdan olanlar dahil),alüminyum imalatı (işlenmemiş halde), kurşun tabaka, levha, şerit, folyo, kurşun tozu ve pulu imalatı (alaşımdan olanlar dahil), kalay imalatı (işlenmemiş halde), çinko imalatı (işlenmemiş halde) gibi demir, çelik, alüminyum, bakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı.


İNŞAAT


Bina projelerinin geliştirilmesi, ikamet amaçlı binalar ile ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, binaların yeniden düzenlenmesi ve yenilenmesi faaliyetleri, yıkım işleri, ısıtma, havalandırma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin kurulumu, binaların iç ve dış boyama ve işleri, duvar ve yer kaplama gibi bina inşaatı ile özel inşaat etkinlikleri.