Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat sektörünün markalaşma çalışmaları yetersiz!

Superbrands Türkiye 2016 yılı süpermarkalarını belirledi. Toplamda 18 marka inşaat markası olarak açıklandı.


Superbrands Türkiye, geçen hafta, 2016 yılının süpermarkalarını açıkladı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 4 bin 986 marka arasından 18'i markanın Türkiye’nin süpermarkası olmaya hak kazandığını gördük. Bu markaların ağırlıklı olarak en çok iletişime yatırım yapan hızlı tüketim (FMCG) sektöründen olması ise şaşırtıcı değildi. Onu yine reklam yatırımlarında öne çıkan dijital şirketler, otomotiv ve içecek sektörü takip etti.


Bu araştırmanın en dikkat çekici sonucu ise 18'i marka içinde sadece iki inşaat markasının olmasıydı. Bu sonuç bir anlamda son dönemde hemen hemen her mecrada iletişim yapan inşaat sektörünün markalaşma yolunda yaptığı çalışmaların yeterli olmadığı anlamına geliyor.


Pek çok sektörden şirkete satış ve pazarlama eğitimleri veren Satış Küpü şirketinin kurucusu Kürşat Tuncel de inşaat şirketlerinin iletişimin yanı sıra satışa da yatırım yapması gerektiğini savunuyor. Bugüne kadar pek çok inşaat ve gayrimenkul şirketiyle eğitim konusunda çalıştığını anlatan Tuncel’in bir de iddiası var. Diyor ki, “Sektörde satıcıların eğitimsiz olmasından dolayı 1,8 milyar dolar kaybediliyor.” Stoktaki konut tutarının 52 milyar dolar olduğunun altını çizen Tuncel, bu kaybın eğitimle ortadan kaldırılabileceğini söylüyor.Ekonomist