Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği

Mustafa Adnan Akyol tarafından 2012 tarihinde kurulan İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği, inşaat işçilerinin haklarını savunmaktadır. Son olarak Profilo AVM’ye alınmayan bir işçi için özür talebinde bulunmuştur.İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği ne zaman kuruldu?


İnşaat İşçilerinin Derneği 3 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da evraklarını Dernekler Masası’na teslim ederek kuruldu. Denek Başkanı Mustafa Adnan Akyol oldu. Derneğin amacı ise şu şekilde belirtildi:


Bir meslektaşının sıkıntısı olduğunda, hakları gasp edildiğinde sen onun yanında olmazsan, yarın da senin yanında kimse olmaz. Gelin, gasp edilen haklarımız, hiçe sayılan hayatlarımız için birlikte mücadele edelim.


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği nasıl kuruldu?


Mustafa Adnan Akyol, İstanbul Levent’te bulunan Sapphire Gökdeleni’nin inşaatında iki yıl önce meydana gelen kazada hayatını kaybeden iş arkadaşı hakkında görüş bildirdiği için işten atılmıştı. Akyol, Varyap, Teknik Yapı, Özsoy ve daha birçok şantiyede gerçekleşen hak arama eylemlerine katılarak destek verdi. 


Bugüne kadar yaklaşık 1000 işçiyle iletişime geçen inşaat işçileri, uzun tartışmaların ardından bağımsız bir dernek kurma kararı aldı. İnşaat İşçilerinin Derneği, bu şekilde 3 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş oldu. İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği Başkanı Mustafa Adnan Akyol neler söyledi?


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği Başkanı Mustafa Adnan Akyol, derneğin kuruluşu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İnşaat, Türkiye’de en çok işçinin çalıştığı işkollarından biri ve en fazla sorunun yaşandığı işkoludur. Biz inşaat işçileri, sorunlarımızın örgütsüz olmaktan kaynaklı olduğunu gördük. Bu yüzden örgütlenerek kendi sorunlarımıza kendimiz çözüm bulmak için bu derneği kurmaya karar verdik. İnşaat işçilerine söyleyeceğim şey şu: Bir meslektaşının sıkıntısı olduğunda, hakları gasp edildiğinde sen yanında olmuyorsan, yarın da senin yanında kimse olmaz. Gelin birlikte haklarımız için mücadele edelim.


Şantiyelerde yaşadığımız sıkıntıların çoğu, patronların rant hırsından kaynaklanıyor. Şimdi de bizden artık işe girerken ustalık belgesi isteyeceklerini söylüyorlar. Fakat ustalık belgesi üzerinden özel firmalara rant sağlamaya çalıştıklarını görüyoruz. İspatı var. Bir şantiyede işçilerden 100’er TL alıp, hiçbir eğitime tabi tutmadan ustalık belgesi verdiler. Üstelik ustalık belgesi verilenlerden biri de usta değildi. Belge elimizde, isteyene gösteririz.


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği yönetiminde hangi isimler yer alıyor?


Mustafa Adnan Akyol (30 yıllık mermer ustası, İnşaat İşçilerinin Derneği Başkanı)

Salih Güneş (13 yıllık alçı, boya ustası, İnşaat İşçilerinin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi) 

Mahmut Arslan (Alçı boya ustası, İnşaat İşçileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)

Ersoy Şahin (İnşaat işçisi, İnşaat İşçileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi) 

Cengiz Bilici (24 yıllık işçi, seramik ustası, İnşaat İşçilerinin Derneği Üyesi)

İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği’nin son eylemi ne oldu?


2013 Mayıs ayında İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Profilo AVM’ye, inşaat işçisi Abdurrahman Sazcı alınmadı. Sazcı’nın AVM’ye girişi engellenme açıklaması; iş kıyafetleri ile olması şeklinde oldu. İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği de Profilo AVM yönetiminin Sazcı’dan özür dilemesini talep etti ve Profilo AVM önünde iş kıyafetleri ile basın açıklamasında bulundu.


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği’nin konu ile ilgili basın açıklaması şöyle:

Her binanın temelinde olduğu gibi Profilo AVM’nin temelinde de alın terimiz, emeğimiz, kanımız var. “Onurlu insanlar, biz inşaat işçisine baktığında her yıl şantiyelerde iş kazası sonucunda ölen yüzlerce işçi arkadaşımızı görürler, bir ömür çalışmasına rağmen sigortası tam yatırılmadığı için emekli olamayan milyonlarca inşaat işçisini görürler, üç kuruş için çoluğunu çocuğunu memleketinde bırakarak gurbete çalışmaya gelen inşaat işçisini görürler, şantiyelerde çamur içinde barakalarda kalan, bodrum katlarında bekar evlerinde kalan inşaat işçisini görürler.

Ama aklı körelmiş, vicdanı çürümüş insanlar bize baktığında kıyafetimizi görüyorsa onlara bir çift sözümüz var. Üzerine çöreklendiğiniz bu AVM'lerin de sizden çok bizim emeğimiz var. BU AVM'lerin her tuğlasında çalınan emeğimiz var.


Profilo AVM yönetiminin bu aşağılayıcı şirket politikasına sessiz kalmayacağız. Öncelikle tüm yasal haklarımızı kullanarak, arkadaşımızın aşağılanması nedeniyle manevi tazminat davası açacağız. Ayrıca yine arkadaşımıza yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı tutum nedeniyle Profilo yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacağız.


Buradan bir kez daha Profilo AVM yönetimini uyarıyoruz, işçilere emekçilere karşı her ayrımcı tutumunuzda karşınızda bizi göreceksiniz, İşçi düşmanlığınızı bir kenara bırakın ve derhal Özür dileyin.”


Profilo AVM'ye alınmayan işçi Abdurrahman Sazcı, “Ben kendi adıma hakarete uğramadım. Tüm inşaat işçileri adına uğradım. Ben sadece hakkımı aradım. Neden arka kapıdan gireyim? İnsan değil miyim ben? Benim üzerimde mikroplar mı var? Evlerinizi biz yapmıyor muyuz? Evleriniz pis mi? Biz sokakta yürüyoruz, mikrop saçıyorsak yarın bizlere sokağa çıkmayı da yasaklayacak mısınız? Çok öfke doluyum ama kendi adıma değil, milyonlarca inşaat işçisi adına. Bundan sonra da elimizden geleni yapacağız.” dedi.


İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği’nin iletişim bilgileri nedir?


Adres: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Şükrü Sok. No: 53/2 Kadıköy

Telefon: 0534 600 70 75 E-posta: ins.iscileri@gmail.com

İnternet Sitesi: http://www.insaatiscileridernegi.org

Facebook’tan ulaşmak için tıklayınız

Twitter’dan ulaşmak için tıklayınız