Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İntifa hakkı için gerekenler!

İntifa hakkı, sınırlı ayni bir hak olup şahsi irtifak hakkı grubu içerisinde yer alıyor. Peki, intifa hakkı için gerekenler nelerdir?Bir taşınmazın mülkiyet hakkı ile kullanım hakkı aynı kişide olabileceği gibi farklı kimselerde de olabiliyor. Kullanım hakkı intifa hakkı olup, bu hak başkasına verildikten sonra geriye kalan hak çıplak mülkiyet (kuru mülkiyet) oluyor.


Gerçek kişilerde intifa hakkı, hak sahibinin hayatı ile sınırlı oluyor. Kişinin ölümü halinde, hak da sona ermiş oluyor. Bu hakkın kullanımı sözleşmede aksine hüküm yoksa başkasına devredemiyor ve mirasçılara geçemiyor. Tüzel kişilerde ise bu hak en çok 100 sene ile sınırlı oluyor.


İntifa hakkı, sınırlı ayni bir hak olup şahsi irtifak hakkı grubu içerisinde yer alıyor. Peki, taşınmaz mal sahibi intifa hakkını bir başkasına nasıl verir? İntifa hakkı için gerekenler nelerdir?


İntifa hakkının verilebilmesi için, gerekli belgeler ile birlikte tapu dairesine başvurulması gerekiyor. İntifa hakkı için gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor:


İntifa hakkı için gerekli belgeler..

1. İntifa hakkı tesis edilecek taşınmaz malın tapu senedi,

2. İntifa hakkı tesisini isteyen tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları,

3. Tarafların birer vesikalık fotoğrafı.

4. İntifa hakkı mahkeme kararı ile tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com