Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İntifa hakkı nedir?

Taşınmaz mallar hakkında tapu dairesinde yapılabilen işlemler arasında intifa hakkı da yer alıyor. Peki, intifa hakkı nedir?


Taşınmaz mallar hakkında tapu dairesinde yapılabilen işlemler arasında intifa hakkı da yer alıyor. İntifa hakkı, taşınmaz mal sahibi tarafından bir kimseye tahsis edilen gayrimenkulden yararlanma, gayrimenkulü kullanma hakkı oluyor. 


Yalnız bu hak mülkiyet hakkını vermiyor. Taşınmazın çıplak mülkiyeti yine tapu sahibinde kalıyot. Böylece intifa hakkı sahibinin de hakları kullanmayla sınırlı kalıyor. 


İntifa hakkına sahip olan kimse gayrimenkulü satıp, ipotek ettiremiyor. Aynı zamanda intifa hakkını bir başkasına devredemiyor ve bu hak mirasla da geçmiyor. Ancak isterse kiraya verebiliyor.


Bir taşınmazın intifa hakkının bir başkasına verilebilmesi için gerekli belgeler ile tapu dairesine müracaat edilmesi ve masrafların da karşılanması gerekiyor.


İntifa hakkı için gerekli belgeler:

1.İntifa hakkı tesis edilecek gayrimenkulün varsa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirtir belge veya malikin sözlü beyanı.


2.İntifa hakkı tesisini isteyen tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları


3.Tarafların son altı ay içinde çekilmiş birer vesikalık fotoğraf 


4. İntifa hakkı mahkeme kararı ile tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı. 


İntifa hakkı harcı 2016

İntifa hakkı bedelli ya da bedelsiz olarak devredilebiliyor. İntifa hakkı bedelsiz olarak tanınıyor ise binde 68,31 oranında tapu harcı tahsil edilirken, bir bedel karşılığında yapılmakta ise, binde 20 oranında tapu harcı tahsil ediliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com