Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İntifa hakkı sahibi ölürse ne olur?

İntifa hakkı, bir kimseye tahsil edilen gayrimenkulden yararlanma, gayrimenkulü kullanma hakkı oluyor. Peki, intifa hakkı sahibi ölürse ne olur?


İntifa hakkı, bir kimseye tahsil edilen gayrimenkulden yararlanma, gayrimenkulü kullanma hakkı olarak karşımıza çıkıyor. İntifa hakkı üç şekilde kurulabiliyor; Kanundan doğan intifa hakkı, Sözleşmeyle kurulan intifa hakkı, Mahkeme kararı ile kurulan intifa hakkı.


İntifa hakkının verilebilmesi için gerekli belgeler ile birlikte tapu dairesine müracaat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda intifa hakkı harçlarının da ödenmesi isteniyor.


Bu hak, kimseye yalnız kullanım hakkını veriyor; buna karşın satış, ipotek, devir gibi tasarruf hakları asıl tapu sahibi olan kimsede kalıyor.


İntifa hakkı sahibi isterse taşınmazı kiraya verebiliyor. Peki, intifa hakkı sahibi ölürse ne olur?


İntifa hakkı sahibinin ölümü

İntifa hakkı süreli veya hak sahibinin hayatı boyunca tanınabiliyor.  Bu nedenle intifa hakkı sahibi ölürse intifa hakkı son bulur ve intifa hakkı sicilden terkin edilir. 


Buna karşın çıplak mülkiyet sahibinin ölümü intifa hakkını sona erdirmez, dolayısı ile bu hakkın tapudan terkini talep edilemiyor.


Süresiz olarak tanınması halinde veya hak sahibinin hayatından daha uzun bir süre öngörülmüş olması halinde hakkın süresinin hak sahibinin hayatı ile sınırlı olduğu kabul edilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com