Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İntifa hakkı süresi ne kadardır?

Bir kimseye taşınmaz mal sahibi tarafından verilen kullanma hakkı olan intifa hakkı, tapuda yapılacak işlemler ile verilebiliyor. Peki, intifa hakkı süresi ne kadardır?İntifa hakkı, tapuda yapılacak işlemler ile bir başkasına verilebiliyor. Bu hak, bir kimseye taşınmaz mal sahibi tarafından verilen kullanma hakkı oluyor.


Ancak intifa hakkına sahip olan kimse gayrimenkulü satıp, ipotek ettiremiyor. Ayrıca hak sahibi, intifa hakkını bir başkasına devredemiyor ve bu hak mirasla da geçmiyor. Peki, intifa hakkı süresi ne kadardır?


İntifa hakkı süresi

Gerçek kişilerde intifa hakkı, hak sahibinin hayatı ile sınırlı oluyor. Kişinin ölümü halinde, hak da sona ermiş oluyor. 


Bu hakkın kullanımı sözleşmede aksine hüküm yoksa başkasına devredemiyor ve mirasçılara geçemiyor. Tüzel kişilerde ise bu hak en çok 100 sene ile sınırlı oluyor.


İntifa hakkının tesis edilebilmesi için gerekli belgeler ile birlikte tapu dairesine müracaat ediliyor. İntifa hakkı için gerekli belgeler aşağıda sıralanıyor:


İntifa hakkı için gerekli belgeler:

1.İntifa hakkı tesis edilecek gayrimenkulün varsa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirtir belge veya malikin sözlü beyanı,


2.İntifa hakkı tesisini isteyen tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları,


3.Tarafların son altı ay içinde çekilmiş birer vesikalık fotoğraf,


4. İntifa hakkı mahkeme kararı ile tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com