Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İntifa hakkı veren ölürse ne olur?

İntifa hakkı, bir taşınmaz malı kullanma, ondan yararlanma hakkı oluyor. Bu hak, mal sahibi tarafından veriliyor. Peki, intifa hakkı veren ölürse ne olur?


İntifa hakkı, bir taşınmaz malı kullanma, ondan yararlanma hakkı oluyor. Bu hak, mal sahibi tarafından veriliyor. Ancak bu hak, taşınmazın tapusunu vermiyor. Taşınmazın kuru mülkiyeti mal sahibinde kalıyor.


Buna göre, intifa hakkı sahibi satma ve ipotek ettirme gibi haklara sahip olmuyor. Ancak, taşınmazdan isterse kendisi yararlanabiliyor, isterse kiraya veriyor ya da isterse burayı boş bırakabiliyor.


İntifa hakkı belli bir süreliğine verilebildiği gibi süresiz olarak da verilebiliyor. Ancak süresiz olarak verilen intifa hakkının da belli bir yasal süresi bulunuyor.


Süresiz olarak tanınması halinde veya hak sahibinin hayatından daha uzun bir süre öngörülmüş olması halinde hakkın süresinin hak sahibinin hayatı ile sınırlı olduğu kabul ediliyor.  Tüzel kişilerde ise bu hak en çok 100 sene ile sınırlı oluyor.


Buna göre, işinin ölümü halinde, hak da sona ermiş oluyor. Peki, intifa hakkı veren ölürse ne olur?


Çıplak mülkiyet sahibinin ölümü intifa hakkını sona erdirmez, dolayısı ile bu hakkın tapudan terkini talep edilemiyor.


Yukarıda da belirttiğimiz gibi intifa hakkı süreli değil ise intifa hakkı sahibi ölene kadar bu hak kalıcılığını koruyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com