Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İpotek fekki harcı 2016!

Taşınmaz üzerinde kurulan ipoteğin kaldırılması için ipotek fekkinin alınması gerekiyor. Peki, ipotek fekki harcı 2016 ne kadar?


İpotek fekki harcı 2016!


İpotek, hali hazırda mevcut ya da ilerleyen zamanlarda oluşturulacak kredilere teminat edecek olan gayrimenkul üzerindeki hakların birey veya kurumların üzerinde bulunması işlemi oluyor.


İpotek ile; kredi borcunun ödemesini garanti altına almak için belirli bir taşınmaz teminat altına alınmış oluyor.


Bankalar genellikle konut kredisi kullanımlarında evin üzerine ipotek koyuyor. Bu iporek borç bitince kalkıyor. 


Bu doğrultuda bir bankadan ipotekli kredi kullandığınızı ve kredi borcunuzun tamamını ödediğinizi düşünelim. Bu durumda ipoteğin kaldırılması için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.


Bunun için tapuya gitmeden önce, bir dilekçe ile bankadan ipotek fek yazısını almanız gerekiyor. Fek yazısı, konut kredisi kullanılarak alınan bir konutun borcunun tamamının ödenmesinden sonra banka tarafından hazırlanan resmi bir belge olarak tanımlanıyor.


Konut kredisi kullanılan dolayısı ile tapu üzerinde ipotek bulunan taşınmaz malların üzerindeki ipoteğin kaldırılması için istenen fek yazısı, tapuya veriliyor.


İpotek fekki yazısı konut kredisi kullanılan banka tarafından veriliyor. Bu yazı için bankalar belli bir ücret de talep edebiliyor. Peki, ipotek fekki harcı 2016 ne kadar?


İpotek fekki harcı değişiklik gösterebiliyor. Fek için konut kredisi kullanan kimseler ortalama 250 TL'lik bir harç ödemesi yapıyordu.


Buna karşın Torba kanunla birlikte bazı yeni yetkinlikler kazanan BDDK,  bankalar ile yapılan görüşmeler sonucunda tüketiciden alınan bazı masraf kalemlerine ilişkin düzenlemeler yaptı. 


Buna göre konut kredisi kullanan kişileri yakından ilgilendiren ipotek fek ücreti için kaldırılma kararı alındı.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com