Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İpotekli arsaya ev inşa edilir mi?

Bankadan kredi kullanarak arsa alan kimseler bura üzerinde ev inşa etmek isteyebiliyor. Peki, ipotekli arsaya ev inşa edilir mi?


İpotekli arsaya ev inşa edilir mi?


İpotekli taşınmaz malların tasarruf hakları kısıtlanabiliyor. Kanunen ipotek ile hâlen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacak koruma altına alınmış oluyor.


İpotek kurulurken tapu memuru istem üzerine alacaklıya ipoteği gösteren bir belge verir. Sadece tescilin yapıldığını ispata yarayan bu belge kıymetli evrak niteliği taşımaz.


Borcun ödenmemesi gibi durumlarda ipotek edilen taşınmaz mal satılarak, borcun kapatılması alacaklı tarafından talep edilebiliyor.


Peki, ipotekli arsaya ev inşa edilir mi?


Kredi ile alınan arsaya ev inşa edilebilmesi için öncelikle kredi kullanılan kuruluş ile görüşülmesi gerekiyor.


Kredi ile kullanılarak alınan taşınmaz mal, borç bitene kadar kredi veren kuruluşun oluyor. Borcun bitmesi halinde söz konusu mal üzerindeki ipotek kaldırılarak sahibi adına tescil ediliyor.


Bu nedenle bir müteahhit ile kat karşılığı anlaşma yapılmadan önce bankadan muvafakatname alınması gerekiyor. Bu şekilde ipotekli arsaya ev inşa edilmesi mümkün olabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com