Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İpotekli arsaya inşaat yapılır mı?

İpotek, hâlen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacağın güvencesi için kuruluyor. Peki, ipotekli arsaya inşaat yapılır mı?


İpotekli arsaya inşaat yapılır mı?


İpotek, hâlen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacağın güvencesi için kuruluyor.


İpoteğin kurulabilmesi için tapu dairesine müracaat edilmesi gerekiyor. Yapılan müracaat üzerine tapu memuru istem üzerine alacaklıya ipoteği gösteren bir belge veriyor. 


Sadece tescilin yapıldığını ispata yarayan bu belge kıymetli evrak niteliği taşımıyor. Tescilin yapıldığının sözleşme üzerine yazılıp onaylanması, ipotek belgesi yerine geçiyor.


Peki, banka kredisi kullanarak bir arsa aldığınızı düşünelim. İpotekli arsaya inşaat yapılır mı? İpotekli arsaya ev yapılır mı?


Kredi ile alınan arsa için müteahhit ile anlaşma yapılabilmesi için öncelikle kredi kullanılan kuruluş ile görüşülmesi gerekiyor.


Bilindiği üzere kredi ile kullanılarak alınan taşınmaz mal, borç bitene kadar kredi veren kuruluşun oluyor. Borcun bitmesi halinde söz konusu mal üzerindeki ipotek kaldırılarak sahibi adına tescil ediliyor.


Bu nedenle bir müteahhit ile kat karşılığı anlaşma yapılmadan önce bankadan muvafakatname alınması gerekiyor.


Konut kredisi borçlusunun ve/veya ilgili müteahhitin farklı teminatları vermesiyle kredi kuruluşları bu hususta muvafakatname verebiliyor. 


Sonuç olarak kredi ile alınan arsa müteahhite verilebilmesi için ilgili bankalarla irtibata geçilmesi gerekiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com