Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İpotekli eve kredi verilir mi?

Konut satın almak isteyen kimseler bankadan konut kredisi kullanabiliyor. Peki,ipotekli eve kredi verilir mi?


Konut satın almak isteyen kimseler bankadan konut kredisi kullanabiliyor. Konut kredisi çıkan taşınmazların tapusu üzerinde ipotek konuluyor.


Bu banka ipoteği, kredi borcu bitene kadar tapu üzerinde kalıyor. Borcun ödenmesi halinde ipotek de tapudan kaldırılabiliyor. Peki, banka kredisi ipotekli tapuya konur mu? İpotekli eve kredi verilir mi?


İpotekli eve kredi..

Kredi borcu devam ederken 2. bir ipotekle aynı gayrimenkul gösterilerek yeniden kredi alınabiliyor. Ancak 2. ipotek için aranan şartlar bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor.


2. kredi kullanımı için öncelikle bankaya her iki kredinin de düzenli ödenebileceğini gösteren bir gelir beyanı verilmesi gerekiyor.


Aynı eve 2. kredi için bankalar yine de bu başvurulara pek sıcak bakmıyor. Bunun nedeni ise kredi alan kişinin, borcunu ödememesi halinde yaşanması muhtemel karışıklıklar olarak karşımıza çıkıyor. 


2. ipoteğin borcununun alınması banka için uzun ve masraflı bir işlem oluyor. Borcun ödenmediği durumda önce banka 1. ipoteğin borcunu almaya çalışıyor. 


Arta kalan para 2. ipoteği kapatmaya yetmezse banka zor durumda kalıyor. Bu yüzden aynı eve 2. ipotekle kredi vermek bankaların sık onayladıkları bir işlem olmuyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com