Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İshak Alaton kimdir?

Alarko Holding Onursal Başkanı İshak Alaton, 11 Eylül 2016 akşamı hayatını kaybetti. Peki, İshak Alaton kimdir?


İstanbul'da 2 Eylül 1927'de doğan Alarko Holding Onursal Başkanı İshak Alaton, 1942'ye kadar Şişli Terakki Lisesi'nde okudu.


Saint Michel Fransız Lisesi'nden 1946'da mezun olduktan sonra,  askerliğini 1947-1948 yıllarında yedek subay olarak Polatlı Topçu Okulu'nda yaptı.


Alaton, 1951'de İsveç'e giderek, iş hayatına Motala Lokomotif  Fabrikası'nda kaynak işçisi olarak başladı. Bir yıllık kaynak işçiliği sırasında  gece kurslarına giderek teknik resim öğrendi ve aynı fabrikada teknik ressam  olarak iki yıl daha çalıştı.

  

1954'ün başında Türkiye'ye dönen Alaton, aynı yıl Üzeyir Garih ile  birlikte Karaköy'de Vefai Han'da Alarko Kolektif Şirketi'nin kuruluşuna imza  attı. 1954'te, Üzeyir Garih ve İshak Alaton'dan oluşan Alarko Holding'in iki  kişilik kadrosu, apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi  dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirdi.


1973'te Alarko'nun halka açık bir holding olmasından beri üstlendiği  Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 15 Mayıs 2015'te Alarko'yu  birlikte kurduğu merhum Üzeyir Garih'in oğlu Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Garih’e  devrederek "Alarko Holding Onursal Başkanı" unvanını aldı.


İsveççe, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilen İshak Alaton,  Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı  kurucularındandı.


Ayrıca, 1998-2012 yılları arasında Güney Afrika İstanbul Fahri  Başkonsolosluğu görevini üstlenmiş olup İsveç "Birinci Sınıf Kuzey Yıldızı  Nişanı" ve "İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı" sahibi oldu.


1958'de İsveç'te Margarete von Proschek ile evlenen İshak Alaton, iki  çocuk, üç torun sahibiydi.


İshak Alaton 11 Eylül 2016 akşamı hayatını kaybetti.