Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Işık Gökkaya

Ankara’da 1962 yılında doğan Işık Gökkaya, Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda Yönetim Kurulu Başkanı’dır.Işık Gökkaya

Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Işık GökkayaIşık Gökkaya kimdir?


Işık Gökkaya; 1962 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde okuyan Gökkaya, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi bittikten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Stratejik Yöneticilik programını tamamladı. Dokap Yapı Elemanları A.Ş.’de pazarlama departmanında işe başladı. 1987 yılında yine aynı şirkette Pazarlama Şefi oldu. Mint Mühendislik’te yönetici ortak olarak çalışmaya 1989 yılında başladı.  


1993 yılında İhlas Bilgi İşlem ve Ticaret A.Ş.’de genel müdür yardımcılığı yaptı. Daha sonra İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın kurucu ortakları arasında yer aldı. Aynı firmada 2006 sonuna kadar genel müdür yardımcısı olarak çalıştı.


Gökkaya, 2006 yılından itibaren Forum İstanbul 2023 Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. el değiştirerek ismi Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. oldu. Hala bu şirkette Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. 


İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen Gökkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.Işık Gökkaya hangi kurum ve kuruluşlara üyedir?


Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin kurucu üyesidir. Aynı zamanda, GYODER’in 2002 yılı ve 2009-2010 dönemi Yönetim Kurulu'nda, başkan yardımcısı olarak görev almıştır. 2011-2013 döneminde 2 yıl olmak üzere GYODER Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir.


Y& Y Gayrimenkul Yatırım nasıl bir şirkettir?


1997 yılında kurulan firmayı 2006 yılında Rudolph Younes devraldı. Firma Y ve Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş olarak çalışmalarına devam etti. Yeşil GYO; iş merkezi, rezidans, alışveriş merkezi, villa, otel ve ayrıca orta gelir grubuna hitap eden konut projeleri üretmeye devam etmektedir.


Yeşil GYO Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bahri Uğraş’tır. Yönetimde yer alan diğer isimler de Bakir Yüksekdağ, Prof. Dr. H. Fehim Üçışık, Neşecan Çekici, Günay Yavaş’tır. 


Y & Y Gayrimenkul Yatırım projeleri hangileridir?


Innovia, Güzelşehir Villa Projeleri, Güzelşehir Alışveriş Merkezi, Çekmeköy Park Konakları, Yenibosna İhlas Plaza, Armutlu Tatil Köyü, Marmara Evleri, Tarabya Konakları, Üsküdar İş Merkezi, Bornova Arsası.


Gelişen Kentler Zirvesi'nde Işık Gökkaya neler söyledi?


İzmir’de gerçekleştirilen Gelişen Kentler Zirvesi’nde Işık Gökkaya’da konuşmacılar arasında yer aldı. Işık Gökkaya, konuşmasında “KDV oranlarının yükselmesiyle gayrimenkul sektöründe büyük bir daralma bekliyoruz. KDV kademeli artabilirdi. Yüzde 8 ve 18 olmamalıydı. İstanbul'da 100-150 bin konut üretiliyor. Bu üretimin neredeyse tümü için KDV yüzde 18 oldu. 150 bin TL'lik konut alan için 15-20 bin TL'lik ek yük çok önemli” dedi.


Işık Gökkaya kentsel dönüşüm projesi ile ilgili ne tür açıklamalarda bulundu?


Yeşil GYO Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Gökkaya şunları söyledi:


400-500 milyar dolarlık bir değerden bahsediliyor ama bunun ekonomiye katma değeri trilyon doların üzerinde olacak. Kentsel dönüşüm ve kentsel yenilemeyi farklı algılamamız gerekiyor. Kentsel dönüşüm yapılacak alanlardaki kişilerin de daha iyi aydınlatılması gerekiyor.


Kentsel dönüşüm bir rant olarak algılanırsa, kentsel dönüşüm yapacak bizler tarafından hem de dönüşüm yapılacak kişiler açısından bu projenin yapılacak bir tarafı yok. Bir de proje geliştiriciler için çok çok önemli mesela Gaziosmanpaşa’da halihazırda 7-8 katlı binalar var. Sayın bakanımız diyor ki 6 katın üstünde bina yapılmayacak.


Burada nasıl kentsel dönüşüm yapılacak? 


Kentsel dönüşüm projesi başlıyor ama hukuki altyapısı bence çok hazır olmadan yapılan bir şey. Yani buna kervanı yolda düzelim diyorlar. Bunun da çok doğru olmadığı ve yanlış örneklerle devam edilirse bu projenin gerçekleşemeyeceği kaygısındayım. Çünkü 7,5 milyon konutun değişimi gibi bir proje dünyada yok.