Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Işıklar Klinker Tuğla Grubu

İlk fabrikalarını 1973 yılında Bartın'da Boğaz mevkiinde kurdular. Işıklar Holding’in en kalabalık ve en önemli şirketlerinden biri.Şirket sloganı: “Türkiye’nin en iyi klinker tuğlası”.

 Işıklar Klinker Tuğla Grubu


Genel Müdürü Cem Baki Sinal.


1980 yılında Ağdacı köyü mevkiinde kurulan Bartuğsan ile hem üretim kapasitesine hem de teknolojisine önemli bir yatırım yaptılar.


Otomatik öğütme, şekillendirme, kurutma, pişirme ve ambalajlama safhalarını tamamen bilgisayar destekli ünitelerde gerçekleştiren ve önümüzdeki dönemde en azından bir parkurda robotlu üretime geçmeyi hedefleyen firma, en popüler ürünlerinden kaplama malzemesi Architon üretimini de yeni bir roller fırın kurarak Boğaz mevkiindeki fabrikasına kaydırmayı planlıyor. 


Kendi sektöründe Türkiye’nin en önemli üretim tesislerinden biri olan firmanın Boğaz mevkiindeki fabrikası 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve 8 bin 500 metrekare kapalı kullanım alanına sahip. 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yükselen Bartuğsanise 36 bin metrekare kapalı kullanım alanına sahip. 


Işıklar Klinker Tuğla Grubu


Firmanın, inşaat tuğlası üretimiyle başlayan yolculuğu, daha sonra yapılan bir strateji değişikliğiyle cephe ve kaplama ürünlerine yoğunlaşmış ve Işıklar Pres Tuğla, Işıklar Kaplama Tuğla, Işıklar Taban Tuğla, Işıklar Cotto, İzoklinker Panel Sistemi ve son yıllarda çağdaş cephelerde yoğun şekilde tercih edilen Architon Cephe Sistemleri ’nden oluşan zengin bir ürün grubuna doğru evrilmiş. 


Fabrikaların Bartın’da kurulmasında elbette kurucuları Turgut Işık’ın memleketi olmasının büyük payı var; hatta şirket, Bartın ve bölgesinin bir tuğla üretim merkezi olmasını düşleyen Turgut Işık’ın hedefini daha da büyütmüş ve tuğlanın daha da yaygınlaşması için yapacağı çalışmaları yazılı bir misyona dönüştürmüş. 


Bartın’ın sunduğu avantajlardan biri de, limanının sağladığı lojistik destek. Hacimli yapısı nedeniyle nakliyesi ciddi maliyetler getiren tuğla sektöründe, deniz taşımacılığı özellikle ihracat konusunda ciddi avantaj anlamına geliyor. Işıklar Tuğla, özellikle Gürcistan, Rusya, Bulgaristan, Azerbaycan gibi Karadeniz etrafındaki pek çok ülkeye ihracat yapıyor.


Fabrikaların Bartın’da kurulmasında en az sahiplerinin Bartınlı olması kadar önemli olan bir diğer unsur da Bartın ve çevresinin toprak kalitesi olmuş. 


WEB SİTESİ:

http://www.isiklartugla.com.tr/