Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İskansız eve kredi verilir mi?

Konut sahibi olmak isteyen kimseler bankaların konut kredilerinden yararlanabiliyor. Peki, iskansız eve kredi verilir mi?


Konut sahibi olmak isteyen kimseler bankaların konut kredilerinden yararlanabiliyor. Konut kredisi, bankaların aradığı koşullara uygun kişiye uygun ev için veriliyor.


Banka gelir beyanını onayladığı kimseye kredi vermek için konutta da birtakım özellikler arıyor. Bu özelliklere sahip olan ev için ekspertizin belirlediği değer doğrultusunda kredi veriliyor.


Konut kredisi, taşınmaz değerinin tamamına değil, yüzde 75'ine veriliyor. Geriye kalan yüzde 25'lik kısmın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor.


Peki, iskansız eve kredi verilir mi? Hangi evlere kredi verir? Hangi evlere kredi vermez?


Ekspertiz tarafından hazırlanan Değerleme Eksper Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanır. 


Bu raporda taşınmazın iskansız olarak tespit edilmesi, krediyi olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle konut alırken tapu tipinin Kat Mülkiyeti (iskanı alınmış) olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com