Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İsmet Ergül

Aktürk Yapı Genel Müdürüdür. ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
İsmet Ergül


İsmet Ergül kimdir?


Aktürk Yapı Endüstrisi Genel Müdürü olan İsmet Ergül, 1982 yılı ODTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. Lisans eğitimini tamamlayan Ergül, ODTÜ’de Yapım Stratejisi alanında yüksek lisansını yaptı. 1987 yılında ise ODTÜ İşletme Bölümü'nün Üst Düzey Yöneticilik Sertifikası programını ‘üstün başarı' ile tamamladı.


Ergül, METİŞ ve STFA gibi Türkiye'nin önde gelen inşaat şirketlerinde çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra 2003 yılında Aktürk'e Genel Müdür olarak katıldı.


İsmet Ergül, “Neden Aktürk Yapı?” sorusuna ne cevap verdi?


Aktürk Yapı Genel Müdürü İsmet Ergül, Aktürk Yapı’nın tercih edilmesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Kullandığınız malzemenin önemi var. Kullandığınız boya, hijyen belgeli olmalı. Yoksa gaz salar. Ahşabın içinde tutkal var. Bunların hepsinde hijyen belgesi olan ürünler kullanıyoruz. Yapımda yer, projesi, metodolojisi, dördüncüsü yapımdır. İnsan kaynağına dayanır. Beşinci ayağı, yaptığınız yapıya sahip çıkmaktır. Bitirip gitmek yok. Rapsodi'de ne diyoruz? En son evin iskânının alınmasından sonra da bir yıl daha buradayız. Birşey daha önemli. Tamamen kayıtlı çalışırız. Çalışma Bakanlığı'ndan iş güvenliği konusunda ilk ödül alan firmayız.


İsmet Ergül, inşaat sektörü ile ilgili neler düşünüyor?


İsmet Ergül, “2001 krizinden sonra bakıldığında, inşaat sektörü, devlet desteği olmadan büyümeye başladı. Özel sektör AVM, konut, tatil köyü, otel işlerine girdi. En büyük yatırımcı eskiden devletti. Cumhuriyet tarihinde ilk kez inşaat sektörü, devleti arkasına almadan büyümeye başladı” dedi. Ergül, sözlerine şöyle devam etti:


Sektörü artık bir sanayii dalı. 200 binin üzerinde kayıtlı müteahhitlik firması var. Tüm AB toplamından fazla. En büyük sorunlarımızdan biri belki bu. Öte yandan, arsaların yüzde 50'den fazlası devlet elinde. Gelişmiş ülkelerde bu yüzde 20-30. Konutta maliyetleri etkileyen unsur. Arsa yüzde 40-50'lere çıkabiliyor. Yurtdışı taahhüt sektörünün en büyük sorunu teminat mektubu. Bu halledilemedi. Diğer problemimiz ise kalifiye eleman sorunu.


Aktürk Yapı nasıl firmadır?


Aktürk Yapı; 1978 yılında kurulmuş olup, müteahhitlik yaparak hızla büyüyen bir firmadır. 2003 yılında ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri belgelerini aldı. Birçok projenin altına imza atan Aktürk Yapı, konut inşaatı, kamu binaları, endüstriyel binalar, ulaşım ve altyapı işleri, askeri yapılar ve çeşitli ticaret, alışveriş merkezi çalışmalarında yer aldı. Aktürk Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ise Öner Aktürk’tür.


Aktürk Yapı hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız


Aktürk Yapı’nın hayata geçirdiği projeleri hangileridir?


Bu zamana kadar birçok proje üreten Aktürk Yapı’nın hayta geçirdiği projelerinden bazıları şöyle:  Zorlu Center, Cumhurbaşkanlığı “Camlıköşk” Yabancı Devlet Adamları Konukevi, Kuveyt Büyükelçilik Kompleksi, Çankaya Evleri, Ankara Eryaman Evleri, Stüdyo Evleri, Aktürk Rapsodi Evleri, İncek Aktürk Villaları, ParkOran Evleri, Osmaniye Devlet Hastanesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü Hizmet Binası, Aktürk Ahşap Fabrikası, Ostim Sanayi Sitesi, Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı, Tandoğan Köprülü Kavşağı, Genelkurmay Köprülü Kavşağı, Yamadağ Hava Savunma Radarı, Erzurum Havalimanı Uçak Bakım Hangarı, Gölcük Terra 1, Söğütgözü Kongre ve Ticaret Merkezi.


Park Oran proje özellikleri nedir?


Mesa Mesken Sanayii A.Ş., Emlak Pazarlama ve Aktürk Yapı girişimi ile Ankara’da inşa edildi. 146 bin metrekare inşaat alanı üzerine 8 kat ile 34 kat aralığında değişen konut bloklarına yer verildi. Projede bulunan daireler, 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon, 5 oda 1 salon, 5 oda 1 salon dubleks ve 6 oda 1 salon dubleks olarak tasarlandı. 


Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'ndan kredi kullanılarak ofis ve ev sahibi olma imkanı sağlandı. Teslimler 2013 Mayıs ayında gerçekleşmeye başladı. Projenin dikkat çeken özellikleri arasında ise sauna, güvenlik, çocuk oyun alanları, tenis kortu, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, otopark alanı ve basketbol sahası yer aldı.

Park Oran projesinin 2013 Şubat ayı güncellemelerine göre; 1+1 daireler 324 bin liradan, 3+1 daireler 733 bin liradan, 4+1  daireler 647 bin liradan, 5+1 daireler 1 milyon 451 bin liradan, 5+1 dubleks daireler 1 milyon 789 bin liradan, 6+1 daireler 1 milyon 992 bin liradan satışa sunuldu.


İletişim bilgileri: 0312 490 81 81 http://www.parkoran.com


İsmet Ergül iletişim bilgileri nedir?


Adres: Akdeniz Cad. No: 19 Anıttepe Ankara

Telefon: 0 312 232 29 16

Faks: 0 312 230 84 51 – 222 60 95Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı