Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İsmetpaşa Stadı – Kocaelispor- Kocaeli

Spor Toto 3’üncü Ligi’nde mücadele veren Kocaelispor’un bir zamanlar fırtına gibi estiği, geçtiğimiz aylarda ise toplu konut ve iş merkezi yapılmak üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilen İzmit İsmetpaşa Stadı’nda yıkım için geri sayım başladı.İsmetpaşa Stadı – Kocaelispor- Kocaeli

İzmit İsmetpaşa Stadıİzmit İsmetpaşa Stadı ihalesi ne zaman yapılacak?


TOKİ’ye yeni stad yapması kaydıyla devredilen İsmetpaşa Stadı’nın arazisinde yaptırılacak olan toplu konut ve AVM  ihalesi 22 Ekim salı günü Ankara’da gerçekleştirilecek ve daha sonra belirlenen program dahilinde yıkılacak.İsmetpaşa Stadı’nın yerine yeni stad nereye yapılacak?


İzmit’te D-100 karayolu kenarında 1976 yılında yaptırılan ve 37 yıldır Türk sporuna hizmet veren İzmit İsmetpaşa Stadı’nın 86 bin metrekarelik arazisi TOKİ’ye verilirken, TOKİ de bunun karşılığı olarak Kocaeli’nin Kartepe İlçesi sınırları içinde 33 bin kişilik yeni stad inşa edecek. Yaklaşık 120 milyon TL’ye mal olacağı belirtilen yeni stadın 118 dönümlük alanda yapılacağı ve bu alan içinde ayrıca bir spor kompleksinin de bulunacağı belirtildi.Kocaelispor maçlarını nerede oynayacak?


Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre; halen maçlarını İzmit İsmetpaşa Stadı’nda oynayan Kocaelispor, 22 Ekim’de gerçekleştirilecek ihalenin ardından yüklenici firma stadı hemen yıkmak isterse, TOKİ yeni yaptırıcağı stadın inşaatına başlamadığından, maçlarını Gölcük veya Körfez İlçesi’nde yapmak zorunda kalacak.İzmit İsmetpaşa Stadı ne zaman inşa edildi?


İsmetpaşa Stadyumu Kocaelispor tarafından kullanılmak üzere 1978'de müsabakalara hazır duruma getirilmiştir.İsmetpaşa Stadı’nın özellikleri nelerdir?


Stadyum, yarı-profesyonel Olimpik Oyunlar için uygun ve 16.750 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Endüstri merkezi Kocaeli'de, kurulduğu zaman sportif etkinlikleri canlandıran bu stat Ümit Milli Takımımızın birçok maçına ve A Milli takımımızın 2008 yılında Şili ile yaptığı hazırlık maçına evsahipliği yapmıştır.

2006-2007 sezonu öncesi İzmit İsmetpaşa Stadyumu yenileme çalışmaları sonucu kapasitesi artırılmış ve stadın % 75'inin üstü kapatılmıştır. Ayrıca stadın tamamı tel örgüsüzdür.İsmetpaşa Stadı ne zaman yenilendi? Neler yapıldı?


2006-2007 Sezonu öncesi İsmetpaşa Stadyumu'nda tel örgülerin kaldırılması ve tribünlerin aşağıya çekilmesiyle 13.000 olan kapasite 16.500'e çıkarılmıştır. Ayrıca deniz tarafında bulunan açık kale arkası tribününün üzeri kapatılmıştır. Daha önceden zaten kapalı olan maraton ve numaralı tribünler ile birlikte böylece stadın % 75'inin üzeri kapanmıştır. Tartan pistin üzerinde bulunan eski yedek kulübeleri sökülmüş ve numaralı tribünden görüşü engellememek için zemin 1 metre kazılarak yeni yedek kulübeleri buraya yerleştirilmiştir.


2008-2009 Sezonu öncesi İsmetpaşa Stadyumu'nun çimleri sökülerek yeni çimler yerleştirildi. Zeminin yenilenmesinin yanı sıra stada giriş turnikeleri 12`den 15`e çıkarıldı. Ayrıca 80 kişi kapasiteli basın tribünü, 200`e yükseltildi, protokol tribün koltukları yenilendi, hakem odaları genişletildi ve protokol tribünü üstüne 13 adet yeni loca yapıldı. Misafir takım otoparkı oluşturuldu, stadın iç ve dışındaki bütün demir aksamlar boyandı ve basın toplantı odası çelik konstrüksiyondan yeniden yapıldı.UEFA temsilcisi odası, temsilci odası, sağlık odaları ve iki takım soyunma odalarının bakımı yapıldı.Diğer yapılan çalışmalar ise şöyle:


İsmetpaşa Stadyumu dış cephesinin badana ve boyasının yaptırılması,

Seyircilerin giriş-çıkış yaptıkları demir kapıların oksitlenme sonucu çürümesi nedeniyle değiştirilmesi,

Bilet gişelerinin modernizasyonu,

İç aydınlatma sisteminin değiştirilmesi.İsmetpaşa Stadı hakkında genel bilgiler neler?


Stadın Açılış Tarihi: 1978

Son Yenileme: 2008

Oyun Alanı Ölçüsü: 68 x 105

Zemin Türü: Doğal Çim

Işıklandırma: Var

Koltuklandırma: Tamamı Koltuklu

Kapalı Devre Kamera Sistemi: Var

Tribünler

Maraton Oturma Alanı: 5000

Numaralı Oturma Alanı: 5000

Kale Arkası: 3250

Dağ Tarafı Kale Arkası: 3250

Toplam Oturma Alanı: 16.750

Ek Bilgi

Deplasman Tribünü: 675 (Dağ Tarafında)

Localar: 13 (Numaralı Tribünde)

Basın Tribünü: 200 (Numaralı Tribünde)


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016