Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul Banliyö Hattı yıl sonunda hizmette!

İstanbul Banliyösü Pendik-Maltepe hattında makinist koltuğuna geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ilk test sürüşünü gerçekleştirdi...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Banliyösü Pendik-Maltepe hattında ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Bakan Turhan ve beraberindekiler Pendik İstasyonundan Maltepe'ye doğru hareket etti. Test sürüşü öncesinde yetkililerle konuşan Bakan Turhan, çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Hürriyet'te yer alan habere göre, İstanbul Banliyö Hattı'nın açılışı için tarih veren Turhan, hattın yıl sonunda hizmette olacağını söyledi. Bakan Turhan, "Yıl sonunda bu projeyi İstanbulluların hizmetine sunacağız" dedi.


Turhan, yetkililerden bilgi aldı. Feneryolu durağında gazetecilere açıklamalarda bulunan Turhan, Gebze-Pendik-Sirkeci-Halkalı Demiryolu Projesi'nin şantiyesinde çalışmaları inceledi. 


İstanbul Banliyö Hattı yıl sonunda hizmette!


T1 ve T2 hatları tamamlandı

İstanbul'un banliyö sisteminde önem arz eden bu güzergahta iyileştirmelerin tüm hızıyla sürdüğünü belirren Turhan, yeni hat, istasyon ve sanat yapıları işlerinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Gebze-Pendik arası kesimde T1 ve T2 banliyö hatlarının istasyonlarının tamamlandığını söyleyen sinyalizasyon sistemlerinin tesisinin sürdüğünü söyledi.


Gebze-Halkalı arasına 3 hat

Turhan, banliyö hatlarının iyileştirilme çalışmalarının tamamlandığında Gebze-Halkalı arasında 3 hat olacak şekilde demir yolu teşkil edileceğini vurgulayarak "İki hat üzerinde kent içinde  Marmaray  ile bütünleşik şekilde banliyö işletmesi yapılacaktır. Üçüncü hat üzerinde ise şehirler arası ve yük taşımacılığı yapan yüksek hızlı tren işletmesi yapılabilecektir" dedi.


İstanbul Banliyö Hattı yıl sonunda hizmette!


Gebze-Halkalı arası 115 dakika

Hattın hizmete açılmasıyla Üsküdar-Sirkeci arasının 4 dakikada aşılabileceğini belirten Turhan, "Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecektir." diye konuştu.


Yüksek hızlı trenin Haydarpaşa bağlantısının projeye dahil edildiğini hatırlatan Turhan, 4 yol, 2 peron olarak tamamlanarak işletmeye almayı hedeflediklerini belirtti. Turhan, bölgedeki arkeolojik kazıların da ilgili kurulların denetiminde sürdüğünü belirtti.


Proje tutarı 1,4 milyar avro

Banliyö hattı ile ilgili konuşan Turhan, "Asya yakasında Ayrılıkçeşme'den Gebze arasındaki mesafe yaklaşık 44 kilometredir. Avrupa yakasında Kazlıçeşme ile Halkalı arası yaklaşık 19,5 kilometredir. Mevcut 2 hatlı demir yolu sistemi yerine 3 hatlı demir yolu sistemi teşkil edilecektir. Yine 38 adet yeni istasyonu hizmete alacağız. Proje kapsamında 182 adet sanat yapısı, eski eserler, korunacak olan yapılar da dahil, inşa edilmiştir. Projemizin maliyeti yaklaşık 1 milyar 394 milyon 460 bin 173 avrodur. Bugüne kadar projede 843 milyon 368 bin 670 avro üstlenici firmaya ödeme yapılmıştır." dedi.


Projenin hizmete girmesiyle 96 bin aracın taşınabileceğini belirterek Turhan, "Boğaz'da hizmet veren mevcut köprülerdeki trafik sıkışıklığına da önemli bir katkı sağlanacaktır. Banliyö hattı, tek yönde saatte 75 bin kişi taşıma kapasitesi ile günde 1 milyon 200 bin İstanbulluya Boğaz'ın iki yakası arasında hizmet edecektir." diye konuştu.


Yıl sonunda hizmette

Projede yaşanan sıkıntı ve aksamalara değinen Bakan Turhan, "Bugün burada deneme sürüşlerine başladık. Bu yılın sonuna kadar deneme sürüşleri de bitecek. Kalan imalatlarımızı da tamamlayıp yıl sonunda bu projeyi, hizmeti, demir yolunu İstanbulluların hizmetine sunacağız. Ayrıca, yüksek hızlı tren hattı şu anda İstanbul-Ankara arasında Pendik'e kadar çalışıyor. Burada da İstanbul'da önce Ayrılıkçeşme'ye, sonra Haydarpaşa'ya kadar yüksek hızlı tren hizmeti verilecek."dedi.