Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi başlıyor!

Resmi adı 'Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1.ve 2. kesim otoyolu' projesi olan İstanbul-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi için start verildi. Projenin güzergahı da belli oldu..


Resmi adı 'Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1.ve 2. kesim otoyolu' projesi olan İstanbul-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi için start verildi. 


Yap-İşlet-Devret modeli ile 2023 yılında hizmete açılması planlanan otoyolunun maliyeti 9 milyar 843 milyon lira olarak hesaplandı.


324,415 kilometre uzunluğundaki otoyol İstanbul-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi güzergahı da belli oldu. Proje tamamlandığında İstanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasında Kuzey Ege'ye bağlayacak.


İstanbul-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi güzergahı


İstanbul-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi güzergahı; İstanbul'un Silivri İlçesi'nden başlayacak, Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa, Malkara ilçelerinden geçerek Çanakkale'ye ulaşacak. Çanakkale köprüsü otoyol güzergahı, Çanakkale'nin Gelibolu, Lapseki, Çan ve Yenice ilçeleri üzerinden Balıkesir Balya ilçesinde son bulacak. 


Toplam uzunluğu 324,415 km olan otoyol güzergahında 3 gidiş- 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olacak. Otoyoldaki tüm kavşak yolları tek şeritli ve tek yönlü olarak çalışacak. Kınalı ve Balıkesir otoyol bağlantıları ile güzergah üzerinde toplam 20 adet kavşak ya da giriş-çıkış istasyonu da yer alacak. Bunun yanında otoyola giriş-çıkış hızı saatte 80 km olarak belirlenirken, çevresel koşulların kötü olduğu yerlerde 50 km olarak belirlendi. 


Proje ayrıca İstanbul Boğaz Geçişi'ne yeni bir alternatif oluşturacak şekilde planlandı. Bu çalışmalar doğrultusunda Çanakkale Boğazı Köprüsü, Çanakkale boğazının kuzey kesiminde Sütlüce Suluca arasında Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayacak bir asma köprü olacak.