Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi başladı!

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na büyük göç işlemi başladı. Taşınma 45 saatte tamamlanacak.


Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç"  gece saat 03:00'da başladı. Tarihi taşınma işleminin 45 saatte tamamlanması planlanıyor.


Sabah'ta yer alan habere göre; Türk Hava Yollarının (THY) malzeme ve araçları, 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59'da tamamlanacak. Toplam 45 saat planlanan taşınma sürecinde, 707 tır seferi ile yeni evi İstanbul Havalimanı'na taşınacak.


İstanbul Havalimanı


THY'ye ait ait malzeme ve araçların yüklendiği konteynerler, tırlarla aprondan İstanbul Havalimanı'na nakledilecek.


Taşınmada yaklaşık 700 operasyonel araç da kara yolu ile Basın Ekspres Yolu üzerinden İstanbul Havalimanı'na götürülecek.


İstanbul Havalimanı


Atatürk Havalimanı'nda belirlenen üç noktada bekleyen tırlara, aralarında 44 tonluk uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar yaklaşık 47 bin 300 ton malzeme peyderpey yükleniyor.


10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu yükün, 5 bin tır hacmine eş değer olduğu ve bu yükü taşıyacak tırların 45 saatte katedeceği mesafenin ise 400 bin kilometre olarak hesaplandığı açıklandı.


İstanbul Havalimanı


Bin 800'den fazla personelin çalışacağı taşınma süresince Basın Ekspres Yolu'na alternatif güzergahlar da belirlendi. 


Taşınma sırasında yaşanabilecek aksaklıklar göz önüne alınarak, güzergahlardaki 5 ayrı noktada "backup" istasyonları kuruldu. Araçlarda oluşacak olası arıza ve diğer durumlara bu noktalardaki görevliler anında müdahale edilebilecek.


İstanbul Havalimanı


Taşınma boyunca, 6 Nisan saat 02.00'ye kadar THY'nin tüm uçuşları, Atatürk Havalimanı'ndan sürecek.


Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı'nda 6 Nisan saat 02.00'den saat 14.00'e kadar, 12 saat boyunca ticari yolcu uçuşlara kapatılacak. Atatürk Havalimanı'ndan yolcu taşıyacak son uçak ise Singapur'a yapılacak.


İstanbul Havalimanı


THY'nin Dalaman-İstanbul seferini yapan TK2559 sefer sayılı uçak da 21.25'te Atatürk Havalimanı'na inerek yolcularını bıraktıktan sonra boş halde saat 23.45'te İstanbul Havalimanı'na hareket etti.


THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "#BüyükGöç adım adım takip ediliyor. Taşınma firmamız Arkas'ın geliştirdiği yazılım ile tüm taşıma süreçlerini anlık olarak takip edebiliyoruz." açıklamasında bulundu.


İstanbul Havalimanı


İstanbul Havalimanı'ndan icra edilecek uçuşlar da taşınmayla belirli bir planla kademeli olarak artırılacak.


Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferler yapılmayacak.


İstanbul Havalimanı


Taşınma sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı'nda üç farklı kriz merkezi oluşturuldu. Burada, taşınmaya konu edilen tüm unsurların temsilcileri, 45 saatlik sürede hazır olacak.


"Atatürk Havalimanı ile Mahmutbey Batı Kavşağı istikameti 5 Nisan'da saat 22.00 ila 6 Nisan saat 23.59'da 26 saat süreyle trafiğe kapatılacak.


İstanbul Havalimanı


Mahmutbey Batı Kavşağı ile İstanbul Havalimanı istikameti 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası 12 saat trafiğe kapalı olacak.


İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu ile Basın Ekspress yolu, Mahmutbey Batı Kavşağı ile Yeşilköy Havuzlu Kavşağı istikametinde 6 Nisan saat 01.00 ila 6 Nisan saat sabah 10.00'a kadar 9 saat trafiğe kapatılacak.


İstanbul Havalimanı


Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun Reşadiye Kavşağı ile Yassıören Kavşağı istikametinde 5 Nisan Cuma günü saat 22.00 ile 6 Nisan Cumartesi günü saat 10.00'a kadar gidiş ve geliş yönünde 12 saat süreyle trafiğe kapatılacak.


İstanbul Havalimanı


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı