Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul Yeni Havalimanı'nın adı İstanbul Airport mu oldu?

İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda dünya liderinin katılımıyla gerçekleşiyor. Peki, İstanbul Yeni Havalimanı'nın adı açıklandı mı? İstanbul Yeni Havalimanı'nın adı İstanbul Airport mu oldu?


Açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda dünya liderinin katılımıyla gerçekleşen İstanbul Yeni Havalimanı'nın adı henüz açıklanmadı. 


İstanbul Yeni Havalimanı'nın adı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.  


Havalimanının girişine " İstanbul Havalimanı / İstanbul Airport " yazılı tabela asıldı. Asılan tabelalar vatandaşlarda "Yeni havalimanının adı İstanbul Havalimanı / İstanbul Airport mu oldu?" sorusunu uyandırdı. 


İstanbul Yeni Havalimanı'nın ismi için MAK Danışmanlığı 1-6 Haziran tarihleri arasında 30 büyükşehir, 22 il 134 ilçede 5 bin 400 kişi ile yüz yüze anket yaptı. Araştırmanın sonuçlarına göre havalimanının adı Abdülhamid Han olacak. Anket sonuçları şu şekilde; 


Abdülhamid: Yüzde 18


Atatürk: Yüzde 13


Medeniyet: Yüzde 12


Kanuni Sultan Süleyman: Yüzde 12


İstanbul: Yüzde 12


Fatih Sultan Mehmet: Yüzde 8


Hazarfen Çelebi:  Yüzde 8


Yavuz Sultan Selim:  Yüzde 7


Diğer: Yüzde 10 


Eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yeni havalimanının ismi ile ilgili olarak, "29 Ekim’de hep beraber ismi öğreneceğiz, ondan önce herhangi bir isim telaffuz edilmesi ve ortaya konulması söz konusu değil" şekline açıklamada bulunmuştu.

Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı