Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul'da 2018'de hangi metro hatları açılacak?

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Metro hattı projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uysal, 4 tane metro hattının bu yıl sonu açılacağını müjdesini verdi..


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Metro hattı projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uysal, 4 tane metro hattının bu yıl sonu açılacağını müjdeledi.


Başkan Uysal, "Biz metroların hızlı bir şekilde ve yeni finans modeliyle yapılmasını istedik. Şu anda ihalesi yapılan metrolardan 4 tanesinin, müteahhitlerle oturup devamına karar verdik. Devam kararı almamızın sebebi, önceden başlayan 4 tane metro hattının bu yıl sonu açılmasının sözünü aldık. Bizim buradaki anlayışımız şu; Dünyada bu kadar uzun sürmeyen metro inşaatları İstanbul'da neden uzun sürsün? İmzalanan protokolle, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı'nın hızlı bitirilmesi için de anlaşmaya vardık" dedi. 


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Uysal müteahhitlerin bazı haklı istekleri olduğunu ifade ederek "Müteahhitler, 'Bizim bu tür problemlerimiz çözülürse, biz inşatları hızlı bir şekilde yaparız' dedi. Biz İBB olarak bu konularda yapmamız gereken şeyleri yaptık." dedi.


Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nu yapan firmadan, Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun haziran sonuna kadar bitirilmesini istediklerini söyleyen Uysal "Eminönü- Alibeyköy Tramvayı yıl sonu itibariyle bitirilecek. Kabataş-Mahmutbey Metrosu'nda tünel ve elektromekaniği yapan iki ayrı müteahhidi bir araya getirdik. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası yine yıl sonu itibariyle tamamlanacak. Bostancı-Dudullu Metrosu'nun 9 istasyonluk Bostancı'dan İMES'e kadar olan kısmı da yine 2018 sonunda açılacak." şeklinde konuştu.


İşte açılacak 4 metro hattı ve süreleri


1- Üsküdar-Çekmeköy Metrosu 


Üsküdar-Çekmeköy Metrosu  toplam 20 kilometreden ve 16 istasyondan oluşuyor. Üsküdar-Yamanevler arasını kapsayan 10,5 kilometre, 9 istasyon açıldı. . Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun haziran ayı sonuna açılması planlanıyor. Üsküdar-Çekmeköy arası yolculuk 27 dakika sürecek.


2- Kabataş-Mahmutbey Metrosu


Kabataş-Mahmutbey Metrosu'nun Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki 15 istasyonluk 1. etabı ise bu yıl sonunda açılacak.Hat 18 kilometre uzunluğunda olacak ve yolculuk süresi 26 dakika sürecek. Devam eden Mecidiyeköy-Kabataş arası 6,5 kilometre. Tamamlandığında yolculuk 5,5 dakika sürecek.


3- Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı


Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı 14 duraktan meydana geliyor. Hat yıl sonunda açılacak. 10.1 kilometrelik hatta yolculuk 35 dakikada tamamlanacak.


4- Bostancı İDO-Dudullu Metrosu


Bostancı İDO-Dudullu Metrosu'nun Bostancı'dan İMES'e kadar olan kısmındaki 9 istasyon da bu yıl sonu açılacak. Toplamda 14.3 kilometrelik 13 istasyonlu olacak hattın elektromekanik sisteminin yapımına başlandı. Bostancı-İMES arası 14 dakika sürecek. Bostancı-Dudullu Metrosu'nun kalan 4 istasyonu ise 2019 yılı içerisinde açılacak. Bostancı İDO-Dudullu Metrosu tamamlandığında, Bostancı'dan Dudullu'ya kadar toplam yolculuk süresi 17 dakika, son istasyon olan Depo istasyonuna kadar 21 dakika olacak.