Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul'da en fazla kirayı kimler ödüyor?

İstanbul ilinde en yüksek kirayı ortalama 2 bin 215 Türk Lirası olarak Giresunlular ödüyor, Giresunluları 2 bin Türk Lirası'yla Sivaslılar izliyor. Peki en az kirayı kimler ödüyor?


İstanbul ilinde en yüksek kirayı ortalama 2 bin 215 Türk Lirası olarak Giresunlular ödüyor, Giresunluları 2 bin Türk Lirası'yla Sivaslılar izliyor.

Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'ın haberine göre; Tapusorcom'un İstanbul'daki ilçelere göre ortalama olarak verilen kira ödemelerinden hazırladığı bilgilerde, megakent İstanbul'da kaydı bulunmayan 12 milyon 851 bin 873 vatandaşın olduğu belirtildi. 

İstanbul

Şehirde İstanbul kütüğünde kaydı bulunan sadece 2 milyon 159 bin 995 kişi olurken, en çok İstanbullunun Kadıköy'de yaşadığı belirlendi. 

İstanbul'un ilçelerine göre ödenen ortalama kira bedellerine bakıldığında; İstanbul genelinde en çok kira aylık 2 bin 215 Türk Lirası ortalamayla ortalamayla Giresunlular tarafından ödeniyor. İstanbul'da 495 bin Giresunlu oturuyor. 

Giresun'u 768 bin kişilik nüfusuyla ortalama 2 bin Türk Lirası kira ödemesi yapan Sivaslılar, 414 bin kişiyle 1.990 Türk Lirası ortalama kira ödeyen Trabzonlular izliyor. Kastamonulular, 562 bin 160 kişilik nüfusuyla ortalama 1.950 Türk Lirası tutarında kira ödemesi yapıyor. 

İstanbul

- En az kirayı Erzurumlular ödüyor

İstanbul genelinde metrekare kira değerinin en düşük ilçeler arasında Sultanbeyli ve Arnavutköy yer alıyor. Sultanbeyli ve Arnavutköy'de en çok Erzurumlu vatandaşlar oturuyor. Erzurumlular, 1.248 Türk Lirası kira ödemesi ortalamasıyla İstanbul genelinde en az kira ödeyenlerin ilk sırasında yer alıyor.

Onları 1.310 Türk Lirası ortalama kira ödemesiyle Burdurlular, 1.350 Türk Liraısyla Hakkarililer, 1.420 Türk Lirasıyla Yalovalılar, 1.480 TL ile Uşaklılar takip izliyor.