Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul'un İmar Yönetmeliği değişiyor!

İstanbul İmar Yönetmeliği'n değişikliğe gidiliyor. Taslak metnin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündemine yakın zamanda gelmesi bekleniyor..


İstanbul İmar Yönetmeliği'n değişikliğe gidiliyor. Taslak metnin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündemine yakın zamanda gelmesi bekleniyor. 


SİLUETE ‘ONAY' AYARI 


Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, yönetmeliğin ‘Binalara kot verilmesine ilişkin esaslar' başlıklı 11. maddesine önemli düzenlemeler ekledi. 


Son yıllarda kot farkı kullanarak büyükşehirlerde ortaya çıkan ‘hormonlu' binaların önüne geçilmesi için ayrık nizam yapılarda bölgenin kat rejiminin aşılmaması ve sokak siluetinin bozulmaması şartı geldi. Binaların kademelendirilmesinde sorumluluk ve yetki ilçe belediyelere verilirken, yüksekliği 60.5 metreyi geçen yapılar için İBB'den siluet yönünden uygun görüş alınmadan yapı ruhsatı düzenlenemeyeceği belirtildi. Taslağa göre, ilçe belediyeleri yapı yüksekliklerini belirlerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan sınırlamaları da dikkate alacak.

 


Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği'nde kentte hayata geçirilecek en çok daire tipinde yer alan birimlere ilişkin hükümler de yer alıyor. Buna göre, her müstakil konutta oturma odaları 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekareden daha küçük olamayacak. Konut bölgelerinde kat yükseklikleri 4 metreden fazla, 2.5 metreden ise az olamayacak. Sadece hava maniası olan bölgelerde kat yüksekliği 2.4 metreye indirilebilecek.