Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İşte emlak vergisi ödeme işlemleri!

Kendi adınıza kayıtlı bir taşınmaz mülke sahipseniz (bina, daire, arsa, dükkân vs.) her yıl düzenli olarak emlak vergisi vermeniz gerekir. İşte eşte emlak vergisi ödeme işlemleri..


Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmaz mal varlığı olup olmadığından emin değilseniz, farkında olmadan emlak vergisine tabi tutuluyor olabilirsiniz . Kendi adınıza kayıtlı bir taşınmaz mülke sahipseniz (bina, daire, arsa, dükkân vs.) her yıl düzenli olarak emlak vergisi vermeniz gerekir. İkamet ettiğiniz ilçenin belediyesine ödenen bu vergiyi internet üzerinden güvenli bir şekilde ödeyebilmeniz mümkündür. Bu sayede vergi dairelerinin veznelerinde oluşan uzun kuyruklarda vakit öldürmekten kurtulmuş olursunuz. 


Emlak vergisi nasıl ödenir?

Cep telefonu ve bilgisayar tarayıcıları üzerinden emlak vergisi ödemesi yapmak artık çok kolay. Bankaların mobil uygulamaları üzerinden diğer tüm vergi dallarını olduğu gibi emlak vergisini de ödeyebilirsiniz. Buna ek olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sitesi de ödeme yapabilmenize imkân tanıyor. Artık hangi seçenek size daha kolay geliyorsa onu tercih etmeniz uygun olacaktır.


Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmaz mal varlığı olup olmadığından emin değilseniz, farkında olmadan emlak vergisine tabi tutuluyor olabilirsiniz. Aradan geçen süre zarfından faiz ve cezalar sonucu fahiş miktarlarda emlak vergisi ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden aklınızda soru işareti varsa bir an önce emlak vergisi sorgulaması yapmanız önemle tavsiye edilir.


GİB’in resmî web sitesi veya e-Devlet kapısı üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra adınıza kayıtlı tüm malvarlıkları ve bu taşınmazlara tahakkuk ettirilen vergi tarafınıza gösterilecektir. Bir an önce ödeme yaparak daha fazla ceza ödemekten kurtulabilirsiniz.


Mayıs ve Kasım aylarının sonuna kadar olmak üzere yıl içinde iki taksit şeklinde ödeme yapmanı mümkündür.


Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Tapusu size ait olan taşınmaz malvarlıklarının çeşidi ve büyüklüğü emlak vergisinin hesaplanmasında etki eden kıstaslar arasındadır. Boş arsaların yatırıma dönüşmesini teşvik etmek adına arsalardan daha fazla vergi alınırken, takdir komisyonu tarafından belirlenen rantiye bedelleri de dükkan ve daireler için emlak vergisinin artmasında önemli rol oynayabilir.  Vatandan Haber