Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstinye

İstanbul’un ilçesi Sarıyer’in deniz kıyısındaki semtidir. Kuzeyinde Yeniköy, güneyinde Emirgan vardır. Tarihi yalıları, koyu, tersanesi ve Boğaziçi Köprüsü’nü dik açıyla gören manzarasıyla bilinir.İstinye, adını nereden almıştır?


Bizans döneminde adı Stenia olan İstinye’nin antik çağdaki adı ise  Leosthenion'dur. Sözcük anlamı güçlü tanrıça Athena'nın güvenli koyu anlamına gelen isim Stenia olduktan sonra bu isme yakın olan İstinye adı konuldu.

İstinye’nin tarihi yapıları hangileridir?


İstinye semti, 19.yy’dan kalan tarihi yapılarıyla dikkat çeker. Bunlardan biri de Faik Bey Yalısı’dır. Müşir Fuat Paşa Yalısı da İstinye için önemli sayılabilecek tarihi yapılardandır. İlk sahibi Billuri Mehmet Efendi daha sonra  İran Sefiri Muhsin Han, Hicaz Kralı Şura-ı Devlet azalarından Şerif Hüseyin Bey yalıya sahiplik etti. Son sahibi Müşir Fuat Paşa olduğu için yalı son sahibinin adıyla anılır.


İstinye
İstinye'nin havadan görünüşü...


Neslişah Sultan Cami: 1540 yılında 2.Beyazıd’ın torunu Neslişah Hanım tarafından yaptırıldı. 1957 yılında yıktırılan cami için daha sonra aynı isimde farklı bir cami yaptırıldı.


Kürkçübaşı Mescidi: 17.yy başlarında padişahın kürkçübaşı tarafından yaptırıldı. Çıkan yangınlar sonucu dokusu yok olan cami onarıldı.


İstinye Hamamı: 1460 yılında Gazi Semiz Ali Paşa tarafından yaptırıldı. Neslişah Sultan Cami’nin karşısında olan hamama Neslişah Sultan Hamamı da denildi.


Abdülhamit Han Çeşmesi: 1782 yılında yaptırıldı.


İstinye tersanesinin özellikleri nedir?


İstinye koyuna bir tersane yapılmasına karar verilir ve 1856 yılında ilk adım atılır. Zaptiye Müşiri Fuat Paşa’nın arsası üzerine yapım ruhsatı verilir ve işlemlere başlanır. İtalyanların 1909 yılında yapmak istedikleri tersane inşaatı, Trablusgarp harbi yüzünden yarım kalır. Boğaziçi İstinye Havuz ve Destgahları Anonim Şirketi adı altında Fransız şirketi 1911-1912 yılları arasında İstinye’de tersaneyi kurar. Devletin 1928 yılında Fransızlardan satın aldığı tersane önce Denizbank, sonra Deniz İşletmeleri ve daha sonra Devlet Deniz Yolları ve Limanları Genel Müdürlüğüne bağlanır.


Boğaz yasasının 12.maddesine göre 1991 yılında kapatılan tersane yerine eğlence merkezi kurulur. Burada yer alan tersane ise İzmir Alaybey tersanesine nakledilir. Ayrıca Sarıyer’in sanayi bölgesi olan İstinye’de daha sonra kurulu olan fabrikalar şehir merkezi dışına taşınır. Fabrikalardan kalan araziler üzerine konut ve iş alanları yapılır. Nüfusun giderek arttığı İstinye’de konut talepleri başlar ve hızla yapılaşma devam eder.


Tersane içerisinde biri 37.15 metre uzunluğunda ve 21.3 metre genişliğinde, ikincisi 67.32 metre uzunluğunda ve 29.4 metre genişliğinde ve üçüncüsü ise 152.1 metre uzunluğunda ve 29.4 metre genişliğinde toplam 2 havuz bulunur.


İstinye tersanesinde inşa edilen gemiler: 1956 yılı Bostancı, Caddebostan, 1962 yılı Çengelköy, 1964 yılı Suadiye, 1977 yılı Şehit Temel Şimşir, 1981 yılı Aydın Güler, 1988 yılı Rumelifeneri, Kızıltoprak, Celal Atik ve Hamit Kaplan'dır.


İstinye’de son dönemde yapılan binalar hangileridir?


İstinye’nin vadi içinde birçok konut yapılır. Bunlar arasında Boğaziçi Sitesi, Royal Konakları, Çetin Demir Sitesi, İstinye Villaları, Viltaş Villaları, Bay Konakları ve Yeniköy Villaları bulunur. İstinye’de yer alan en önemli yapı ise yakın bir tarihte inşa edilen ABD Başkonsolosluk Binasıdır. Bölgenin imara açılması sebebi ile yoğun bir nüfus artışının yaşandığı İstinye’de, 1997 yılında 15 bin 424 kişi ile en kalabalık semt olur.


İstinye’de hangi konut projeleri bulunuyor?


1. Hillpark Suites

2. L’ist İstinye Suites

3. Maritza Konakları

4. İstinye Qent

5. Panavia Residence

6. Seba Akdağ Dream

7. İstinye Park


İstinye
Hillpark Suites

Hillpark Suites’in özellikleri ve fiyatları nedir?


Bay İnşaat tarafından İstinye’de 9 bin metrekarelin bir arsa üzerine inşa edilen Hillpark Suites, 2 blok şeklinde tasarlandı. 91 adet özel tasarım dairenin bulunduğu projede, 1+1’den 5+1’e kadar daire seçenekleri yapıldı. Projenin mimari tasarımını TAGO Mimarlık üstlenirken, iç dizaynında Soli Kaplanoğlu, sosyal alanlarında ise Ayhan Geveli ve Ata Turak’ın imzası var. Hillpark Suites projesi 10 Nisan 2010 tarihinde teslim edilmeye başlandı. Satışa çıkarılan fiyatları ise 2010 yılı itibariyle 360 bin dolar ile 1 milyon 875 bin dolar arasında değişkenlik gösterdi. 


Projenin diğer özellikleri ise şöyle:


-120 metrekare kapalı çocuk oyun bahçesi

-40 metrekare çocuk oyun alanı

-Multimedya room, genç odası ve hobi odaları

-Toplantı odası

-Cafe / Restaurant

-Concierge

-Kapalı otopark

-24 saat özel güvenlik

-Akıllı ev otomasyonu ve özel müzik sistemi

-Ayrıcalıklı iç donanım


Hillpark Suites nerede, nasıl gidilir?

İstinye

Hillpark Suites projesinin iletişim bilgileri neler? 


Hillpark Suites satış ofisi: Balaban Dere Caddesi No:10 34360 İstinye / İstanbul 

Telefon: 0212 229 71 72 

Faks: 0212 229 79 69

www.hilparksuitesistinye.com


İstinye
L'ist İstinye Suites

L'ist İstinye Suites Evleri, alıcılarına ne gibi hizmetler veriyor?


Krea Gayrimenkul’un İstinye’de hayata geçirdiği L'ist İstinye Suites Evleri’nde 150 suit daire yapıldı. Projeyi Çamoğlu Mimarlık tasarladı. 2+1’den 5+1’e kadar konut alıcılarına seçenek sunan L’ist İstinye Suites Evleri,’nde 48 farklı tip daire tasarlandı. Projede konut alıcıları için ise oldukça fazla sosyal imkan sağlandı. Bunlar:


-Açık ve kapalı yüzme havuzu,

-Çocuk havuzu,

-Özel güneşlenme alanları,

-Masaj odaları, jakuzi, hamam, buhar odası, şok duş,

-Parti odası, oturma ve oyun odası, okuma ve dinlenme odası,

-Fitness salonu, pilates ve yoga stüdyoları,

-Duşlar ve soyunma odası,

-Restoran- bar,

-Basketbol sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanı, yürüyüş ve park alanı,

-Her suite özel 2 araçlık kapalı otopark,

-24 saat güvenlik 


Concierge hizmetleri ise şu şekilde: Kurye postalama, çamaşırhane, kuru temizleme, acil tıbbı yardım çağrılması, fask ve mesaj alma, taksi çağırma, telefon yönlendirme, vale parking ile misafir kabul ve yönlendirme.

Projenin 2012 Kasım ayında güncellenen fiyatları ise 1 milyon 200 bin dolar ile 2 milyon 850 bin dolar arasında değişkenlik gösteriyor.


L'ist İstinye Suites nerede?

İstinye

List İstinye Suites iletişim bilgileri neler? 

İstinye Yokuşu Sulh Sokak No: 10 İstinye 34460 İstanbul 


Telefon: 0212 323 70 30

Faks: 0212 323 70 32

info@lististinye.com.tr

www.lististinye.com.tr

İstinye
Maritza Konakları

Maritza Konakları nerede yer alıyor?

12 bin metrekare inşaat alanına Sarıyer’de hayata geçirilen Maritza Konakları bu arazinin 6 bin 500 metrekaresini kaplıyor. 2011 yılı Mayıs ayında yapımına başlanan projede, 2+1 normal daire, 4+1 bahçe dubleksi ve 5+1 çatı dubleksi olarak tasarlandı. Bu dairelerin büyüklükleri ise 130 metrekare ile 220 metrekare arasında değişiyor. 2011 yılı Ekim itibariyle metrekare fiyatları  4 bin dolar ile 5 bin dolara arasında.


Anayollara 1 kilometre uzaklıkta bulunan Maritza Konakları, sahil yoluna 500 metre mesafede bulunuyor. Projeye en yakın okullar arasında ise Kazım Karabekir İlköğreitm Okulu, İstinye Lisesi ve Rotay 100. Yıl Anadolu Lisesi yer alıyor. Projenin yakınlarında ise İstinyepark AVM ve İstinye Carrefoursa mevcut.


Maritza Konakları için iletişim bilgileri neler? 

Maritza İnşaat Taahüt Tic. A.Ş

Cumhuriyet Cad. Acarlar İş Merkezi No: 3 F Blok Kavacık / İstanbul


Telefon  : +90 216 4251616

Satış Ofisi  : +90 216 3225151

Faks  : +90 216 4138686

E- Mail: info@maritzainsaat.com

www.maritzainsaat.com/projeler/maritza-konaklari-istinye