Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İşyeri kira artış oranı Ağustos 2016!

Dükkan ve mağaza gibi işyeri kiralayan ve bu ay kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu. İşte işyeri kira artış oranı Ağustos 2016..


Dükkan ve mağaza gibi işyeri kiralayan ve bu ay kira sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu. Kira sözleşmesinde oran belirtilen kiralamalarda aşağıdaki oranlara göre, oran belirtilmeyen sözleşmelerde ise mal sahibinin istediği orana göre zam yapılıyor.


Hesaplamada kullanılan enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. TÜİK'in açıkladığı ÜFE ve TÜFE oranları, işyeri kira artış hesaplamalarında kullanılabiliyor.


Eğer sözleşmede ÜFE ile zam yapılacağı yazıyorsa, on iki aylık ortalamalar olan yüzde 4,77 oranı ile zam yapılıyor:


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,21 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,21 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,41 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,96 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %4,77 artış gösterdi.


Eğer sözleşmede TÜFE ile zam yapılacağı yazıyorsa, on iki aylık ortalamalar olan yüzde 7,91 oranı ile zam yapılıyor:


Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,16 arttı


TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,84, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,79 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,91 artış gerçekleşti.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com