Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İşyeri kira depozito bedeli 2017!

Depozito, bir üstlenme sırasında yatırılan güvence ya da bağlantı parası oluyor. Bu bedel işyeri kiralamalarında da istenebiliyor. Peki, işyeri kira depozito bedeli 2017 ne kadar?


Depozito, bir üstlenme sırasında yatırılan güvence ya da bağlantı parası oluyor. Bu bedel işyeri kiralamalarında da mal sahibi tarafından kiracısından talep edilebiliyor.


İşyeri kira depozito bedeli için talep edilebilecek bedel, kanunda belirlenen miktardan yüksek olamıyor. Peki, işyeri kira depozito bedeli 2017 ne kadar?


İşyeri kira depozitosu 2017

Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Buna göre işyeri kira bedelinin 3 bin TL olması halinde en fazla 9 bin TL bedelinde depozito alınabiliyor.


Kanunen güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. 


Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com