Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İşyeri kira gelir vergisi rehberi 2017!

Gelir İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz sene gelir elde eden kimseler için vergi rehberi hazırladı. İşte işyeri kira gelir vergisi rehberi 2017..


Gelir İdaresi Başkanlığı, 2016'da işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimselere vergi döneminde yardımcı olabilecek rehber hazırladı. İşyeri kira gelir vergisi rehberine göre, geçtiğimiz sene 30 bin TL'den yüksek gelir elde edenler bu sene vergi ödeyecek.


Tespit edilen bedelin altında gelir elde edenler ise vergi ödemelerinden muaf oluyor. Peki, mükellefler beyannamelerini nasıl verecek, ne kadar vergi ödeyecek? Ödemeden muaf olanlar beyan verecek mi? Tüm sorularınızın yanıtı "İşyeri kira gelir vergisi rehberi 2017" kapsamında şu şekilde sıralanıyor,


İşyeri kira gelir vergisi rehberi 2017


-2016 yılı içerisinde tahsil etmiş olduğu toplam işyeri kira geliri 30.000 TL üzeri olanlar beyanname vermek zorundadırlar.


-Sadece işyeri kirası elde etse bile ticari, zirai veya mesleki kazancından dolayı mükellefiyeti bulunanlar bu sistemden yararlanamazlar.


-Bir işyerine birden fazla kişinin ortak olması halinde ise bu işyerinden elde edilen kira gelirden her bir ortağın hissesine düşen kira gelirinin 30.000 TL tutarı aşması halinde ayrı ayrı beyanname vermek zorundadırlar.


-İşyeri kirası elde edenler götürü veya gerçek gider yöntemini seçebilirler fakat götürü gider yöntemini seçen mükellefler 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemezler.


-Götürü gider yöntemini seçenlerin işyeri kira gelirinden % oranında indirim uygulanır.


-Kiraya verilen gayrimenkul elde ediliş tarihinden itibaren 5 yıl boyunca iktisap bedelinin %5'i tutarında indirim sadece mesken olarak kiraya verilen gayrimenkul için geçerli olup işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller bu indirimden yararlanamayacaktır.


-Gerçek gider yöntemini seçen mükellefler yaptıkları giderlerle ilgili belgeleri 5 yıl boyunca saklamak ve istendiğinde ibraz etmek zorundadırlar.


-Mükellefler 01/01/2016-31/12/2016 dönemine ait beyana tabi kira gelirini 2017 yılı mart ayının 1-25 inci günü akşamına kadar beyan etmek zorundadırlar.


-İşyerlerini Basit Usul'e tabi mükelleflere kiraya verenlerin 01/01/2016-31/12/2016 tarihleri arasında elde ettikleri kira gelirleri 1.580TL yi geçiyorsa GMSİ-Kira Beyannamesi vermeleri gerekmektedir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com